Fachowe czasopismo adresowane do instalatorów, projektantów, handlowców, producentów, inwestorów branży instalacji sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych
Największy ogólnopolski miesięcznik branży instalacyjnej
Instalacja pewna jak...                  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |10


Dlaczego zestawy przelewowo-spustowe do wanien niestandardowych firmy Geberit są niezawodne?

Wszystkie przybory sanitarne, zainstalowane w budynku, muszą być podłączone do wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej poprzez zamknięcia wodne popularnie nazywane syfonami.
Zamknięcie wodne, którego wysokość określa norma PN-EN 274: "Zestawy odpływowe umywalek, bidetów i wanien kąpielowych - ogólne wymagania techniczne",
powinno mieć według tej normy wysokość 50 mm. Ten słup wody w syfonie zabezpiecza pomieszczenia sanitarne przed wyziewami z kanalizacji przez okres 2 tygodni w temperaturze 20°C.

Syfon jest głównym miejscem gromadzenia się zanieczyszczeń i powstawania hałasów podczas spuszczania zużytej wody do podejścia kanalizacyjnego.
Musi być on więc niezawodny, bezpieczny dla użytkownika, trwały, wytrzymały na wysoką temperaturę (do 95°C) oraz łatwy w oczyszczeniu i montażu, a także posiadać jak największą przepustowość.
Możliwość oczyszczenia zamknięcia wodnego z wnętrza wanny "od góry", bez konieczności demontaż obudowy lub, co gorsza, skuwania glazury, którą obłożono wannę,
jest bardzo dużym udogodnieniem (w szczególności jeśli wśród domowników znajdują się osoby z długimi włosami, które to często zapychają odpływ).
Większość wanien zainstalowanych w łazienkach jest obudowana. W przypadku powstania nieszczelności w zestawie odpływowym, na jego połączeniu z wanną lub też
z podejściem kanalizacyjnym dostęp do niego jest bardzo utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy bez działań destrukcyjnych w obudowie.
Dlatego też zestawy przelewowo-spustowe powinny być najwyższej jakości oraz zapewniać absolutną szczelność przez wiele lat.
To czego nie widać pod wanną, nie powinno być gorszej jakości i tanie.
Koszty remontu toalety sąsiada z mieszkania poniżej naszej kondygnacji mogą wielokrotnie przekroczyć koszt syfonu wannowego.
Jedną z najistotniejszych cech charakteryzujących syfon wannowy jest jego wysokość montażowa. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej go zainstalować.
Szczególnie jest to istotne podczas montażu wanny w nośniku styropianowym. Niektóre z oferowanych w handlu wanien kąpielowych posiadają otwór odpływowy w dnie o średnicy 90 mm.
Jest to rozwiązanie niestandardowe, które wymaga zastosowania syfonu wyposażonego w zawór spustowy o wspomnianej wyżej średnicy.

Firma Geberit ma do zaoferowania dwa takie zestawy przelewowo-spustowe. Są to:
  • Uniflex - zestaw odpływowo-przelewowy D 90 do wanien standardowych,
  • Uniflex - zestaw odpływowo-przelewowy do wanien niestandardowych (syfon do wanien, których odpływ jest daleko od przelewu).

Zestawy oferowane są w wersji kompletnej lub bez elementów maskujących otwory wlotowe.
Konstrukcja zaworu spustowego tych zestawów jest optymalnie wpasowana w wymiar otworu odpływowego i zapewnia idealną szczelność.
Specjalnie zaprojektowana i przetestowana w naszych laboratoriach badawczych konstrukcja syfonu ułatwia zbieranie zanieczyszczeń.
Przegroda wewnętrzna zamknięcia wodnego daje się wyjąć przez otwór wlotowy, co pozwala na oczyszczenie syfonu bez konieczności demontażu obudowy.
Specjalnie ukształtowane krawędzie wewnętrzne w korpusie powodują optymalne, ciche, a przede wszystkim bardzo szybkie odprowadzenie zużytej wody (1 l/s).
Wydajność przelewu jest również bardzo wysoka i wynosi 0,6 l/s.




Korpusy tych zestawów wykonane są z PE-HD. Materiał ten cechuje wysoka odporność na temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.
Jednak największą zaletą produkowanych przez naszą firmę zestawów do wanien jest ich wysokość montażowa, która wynosi tylko 85 mm!
Obrotowa końcówka podłączeniowa syfonów posiada średnicę stopniowaną 40/50 mm, zaś cięgło Bowdena uruchamiające korek zaworu spustowego
wykonane jest z linki ze stali nierdzewnej odpornej na skręcanie osiowe. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo użytkowania.
Pokryte powłoką chromo- niklową dekle maskujące otwory wlotowe wykonane są według najnowszych trendów wzorniczych.
Dekielek zakrywający zamknięcie wodne jest elastyczny dzięki temu bardziej wytrzymały na naciski stopą przez użytkownika.
W celu wyeliminowania hałasu i zapewnienia spokoju domownikom konstrukcja korpusu została tak zaprojektowana, aby odpływ wody odbywał się przeciwprądowo.
Takie rozwiązanie eliminuje hałas powstający w odpływie.


Anna Dąbrowska-Makara

| O nas | Reklama |
WYDAWNICTWO "TECHNIKA BUDOWLANA" sp. z o.o.
80-156 GDAŃSK, ul. marsz. F. Focha 7/4,   
tel./fax +48 58 306 2927, tel. +48 58 306 2975
e-mail: redakcja-mi@instalator.pl       
aktualizacja
31 marca 2011