Facebook
Ring „Magazynu Instalatora”: system rur do instalacji wewnętrznych c.w, z.w. i c.o. Hakan Plastik  E-mail
Written by Umut Iisk   
Wednesday, 01 June 2011 01:00
There are no translations available.

Rura Faser jest rurą trzywarstwową, której warstwą wewnętrzną i zewnętrzną jest polipropylen typu 3 (PP-R), a warstwa pomiędzy nimi wykonana jest ze specjalnej kompozycji wzmocnionej włóknem szklanym (PP-R-80/PP-GF/PP-R-80).

Rury Faser firmy Hakan Plastik są przeznaczone do transportu wody zimnej i ciepłej, instalacji centralnego ogrzewania, jak też do wykonania systemu sprężonego ogrzewania, systemu klimatyzacyjnego oraz instalacji technologicznych. Faser to kompletny system rur (w odcinkach 4-metrowych) i kształtek w średnicach od 20 do 110 mm.
Produkt ten posiada Aprobatę Techniczną o numerze AT-15-7998/2009, wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Stabilne wymiary
* rozszerzalność o 75% mniejsza w porównaniu z rurami jednorodnymi,
* bardzo niska wydłużalność, utrzymująca się na poziomie 0,35%,
* dzięki utrzymaniu jednakowego ciśnienia przy niższych grubościach ścianki uzyskuje się o 20% lepszy przepływ,
* bardzo dobrze sprawdza się w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody, instalacjach centralnego ogrzewania, systemach sprężonego ogrzewania, klimatyzacjach oraz w instalacjach technicznych,
* szeroka gama średnic od 20 do 110 mm,
* kolor szary lub biały. Wyniki badań zostały uzyskane przez Instytut Techniki Budowlanej (raport z badań nr LI – 033/08 z dn. 29.02.2009 r.).
Łatwy i szybki montaż Do zgrzewania rur można przystąpić bezpośrednio, bez konieczności uprzedniego ich zdzierania, tak jak ma to miejsce przy rurach alum Stabi, co zwiększa koszty instalacji. Prace montażowe nie wymagają żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczą bowiem: zgrzewarki, nożyce i matryce zgrzewcze.

Bezpieczeństwo użytkowania
Kompozytowe rury Faser, ze względu na odporność na substancje chemiczne, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach technicznych i kanalizacyjnych. Rury Faser, podobnie jak wszystkie rury Hakan Plastik, produkowane są z PP-R, nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia. Spełniają normy DIN 8077/8078, EN 15874. Badania w Instytucie Techniki Budowlanej przeprowadzone w ciągu ponad tysiąca godzin potwierdziły, że znajdujące się w środkowej warstwie włókno szklane nie ulega rozwarstwieniu.
Rury kompatybilne
-Rury Faser dostępne są w ciągłej sprzedaży w 9 średnicach zewnętrznych ( od 20 do 110 mmm ) - Produkt wytwarzany jest standartowo w kolorze szarym i białym - Rury faser są kompatybilne z kształtkami innych producentów, tzn, do łączenia rur można wykorzystać powszechnie dostępne na rynku kształtki PP-R, które posiadają właściwe normy, certyfikaty i atesty wymagane na rynku polskim. System rur Faser do instalacji wewnętrznych c.w, z.w. i c.o. to właściwy wybór
Umut Iisk
Pytanie do… Jakie zalety ma stosowanie warstwy wewnętrznej w rurach trójwarstwowych wykonanej z kompozytu wzmacnianego włóknem szklanym?
Zobacz artykuł w wersji pdf pdf

Share

 

© Wszystkie prawa zastrzeżone