Urządzenia higieniczne w toaletach publicznych. Elektronika w w.c.

zobacz artykuł w wersji pdf pdf pdf

Nowoczesne urządzenia montowane w węzłach sanitarnych muszą umożliwiać znaczną oszczędność wody. Ceny wody z roku na rok są coraz wyższe i nie należy oczekiwać, aby ta tendencja uległa zmianom. W wysoko rozwiniętych krajach wraz ze wzrostem standardu życia rosną wymagania dotyczące higieny. Automatyzacja toalet publicznych oraz zastosowanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie „inteligentnej elektroniki” pozwalają na podniesienie stanu higieny pomieszczeń sanitarnych. Zauważono również, że toalety, w których panuje wysoki poziom czystości, są mniej narażone na wandalizm.

Ścianki instalacyjne
Ścianki instalacyjne eliminują w pomieszczeniach sanitarnych ryzyko osadzania się brudu i bakterii w zakamarkach pomieszczeń sanitarnych. Ma to szczególne znaczenie właśnie w toaletach publicznych. Nie powodują one zmniejszenia powierzchni pomieszczenia, gdyż głębokość ich zabudowy porównywalna jest z głębokością montażową popularnego kompaktu. Ścianka instalacyjna wykonana w technologii ciężkiej lub lekkiej zapewnia ograniczenie hałasu oraz wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Gładka powierzchnia wykafelkowanej ścianki pozwala na łatwe utrzymanie w czystości toalety publicznej.

Spłuczki podtynkowe
Podstawowym czynnikiem zapewniającym długotrwałą i bezawaryjną eksploatację spłuczki jest odporność konstrukcji na celowe zniszczenie oraz bardzo intensywną eksploatację. Urządzenia spłukujące montowane w toaletach publicznych powinny w maksymalnym stopniu ograniczać możliwość ingerencji osób niepowołanych. Spłuczka podtynkowa wraz ze stelażem jest przykładem urządzenia najbardziej wandaloodpornego. Dzięki temu, że jej konstrukcja jest całkowicie ukryta w ścianie, potencjalny użytkownik nie ma możliwości uszkodzenia oraz kradzieży. W razie konieczności dokonania naprawy dostęp do jej wnętrza jest możliwy po uprzednim zdjęciu przycisku spłukującego, wykonanego – w przypadku zastosowania go w toaletach publicznych – z metalu. Zamocowanie ceramiki nad powierzchnią podłogi gwarantuje bardzo łatwe utrzymanie jej w czystości. Brud i bakterie nie będą miały się gdzie gromadzić. Producenci spłuczek wyposażają swoje spłuczki podtynkowe w mechanizm spłukujący z funkcją podwójnego spłukiwania (3 lub 6 litrów). Takie rozwiązanie zapewnia higieniczne spłukiwanie oraz znaczną redukcję zużywanej wody.

Elektroniczne i pneumatyczne
Część producentów zestawów spłukujących posiada w swojej ofercie również spłuczki spłukiwane elektronicznie lub pneumatycznie. Do urządzenia konieczne jest doprowadzenie instalacji elektrycznej 230 V. Należy pamiętać, że aby urządzenie pracowało prawidłowo, należy miskę zainstalować w odległości nie mniejszej niż 1,3 m od przeciwległej ściany.

W spłukiwaniu elektronicznym na powierzchni ściany znajdują się dwie płytki. Płytka górna stanowi maskownicę dla zaworów usytuowanych w spłuczce, natomiast dolna jest czujnikiem podczerwieni. System będzie działał poprawnie tylko w przypadku niezakłóconej dostawy energii elektrycznej. Zaleca się, aby w toaletach publicznych połączyć spłukiwanie elektroniczne ze spłukiwaniem pneumatycznym ręcznym lub nożnym. W przypadku zaniku napięcia takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z toalety. Spłukiwanie pneumatyczne wykorzystuje energię sprężonego powietrza do otwarcia zaworu pływakowego zainstalowanego we wnętrzu spłuczki. Kompresja powietrza odbywa się za pomocą przycisku z elastycznej membrany, połączonej wężykiem z elementem sterującym zaworem. Membrana może być wykonana w wersji natynkowej (przycisk ścienny) lub podłogowej (przycisk nożny).

Miska i bidet razem
Na rynku dostępne są zestawy ceramiki ze specjalną deską sedesową przeznaczone dla osób wysoko ceniących higienę oraz niepełnosprawnych. Są to urządzenia w.c. z funkcją higieny intymnej. Tego typu urządzenia powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie toalet publicznych na lotniskach. Turyści z krajów muzułmańskich do utrzymania higieny intymnej stosują mycie wodą zimną.

Spłukiwanie pisuarów
Standardowym wyposażeniem toalety publicznej dla panów są pisuary. System spłukiwania tych przyborów sanitarnych również powinien być zabezpieczony przed zniszczeniem. Odpowiedni wybór systemu spłukiwania pisuarów w bardzo istotny sposób przyczynia się do obniżenia zużycia wody.

Idealnym rozwiązaniem do toalet publicznych są elektroniczne systemy spłukiwania pisuarów. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii sensorowej i mikroelektroniki nie można sobie wyobrazić bardziej profesjonalnego funkcjonowania spłukiwania, jak również bardziej optymalnego rozwiązania architektonicznego. System wykrywa użytkownika za pomocą podczerwieni, ułatwia utrzymanie toalety w czystości przez cały dzień i gwarantuje minimalne zużycie wody. Ponadto osoby korzystające z toalety nie mają żadnego manualnego kontaktu z armaturą spłukującą. Sterowanie elektroniczne do pisuarów może rejestrować liczbę użytkowników i w przypadku dużej częstotliwości używania nie spłukuje wody po każdym użyciu, co pozwala na 60% oszczędność wody. Dzięki zastosowaniu nowych syfonów pisuarowych, ilość spłukiwanej wody może być zredukowana z 3 do 1 litra. Pozwala to na zaoszczędzenie wielu tysięcy litrów wody i w znaczący sposób zredukowanie kosztów eksploatacji.

Aby uzyskać bardzo wysoki poziom higieny przy wykorzystaniu zaledwie 1 l wody, konieczne jest optymalne dopasowanie zarówno mechanizmu spłukiwania, syfonu, jak i ceramiki pisuarowej. Zawory elektroniczne sterowane podczerwienią mogą być zasilane prądem o napięciu 230 V lub baterią 9 V. Ponadto na rynku znajdują się zawory pneumatyczne uruchamiane ręcznie lub nożnie. Zastosowanie najwyższej jakości sensorów podczerwieni gwarantuje wysoką niezawodność wykrywania użytkownika oraz zadziałanie spłukiwania po odejściu od pisuaru nawet w ciasnych pomieszczeniach. W celu zapewnienia najwyższego komfortu użytkowania pisuarów przy pomocy dedykowanego pilota można zdalnie ustawić funkcje spłukiwania wstępnego oraz spłukiwania higienicznego, które w okresach dłuższych przerw zapewni uzupełnianie wody w zamknięciach wodnych syfonów.

Baterie czasowe i elektroniczne
W toaletach publicznych zaleca się instalowanie armatury bezdotykowej. Urządzenia te powinny być proste w obsłudze, ich kształty powinny ułatwiać utrzymanie czystości, a korpus musi mieć masywną, wandaloodporną budowę. Dla zminimalizowania zużycia wody w sanitariatach publicznych poleca się stosować baterie czasowe lub samoczynnie zamykające przepływ wody po ukończeniu korzystania z umywalki. Takie warunki spełnia tylko armatura pneumatyczna lub elektroniczna. Na rynku jest wiele firm produkujących baterie samozamykające lub elektroniczne do zastosowania w toaletach publicznych. Wystarczy przycisnąć głowicę, a zapewnimy sobie kilkanaście sekund swobodnego wypływu wody. Armatura jest wandaloodporna, dzięki czemu doskonale sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, a dodatkową zaletą jest łatwy i szybki serwis. W asortymencie znajdują się baterie z mieszaczem lub bez mieszacza – do wyboru.

W obiektach, w których wymagana jest armatura bezdotykowa, szczególne zastosowanie ma elektroniczna bateria umywalkowa. To najlepsze i najbardziej wyrafinowane rozwiązanie dla toalet publicznych w dużych obiektach użyteczności publicznej. Wypływ jest uruchamiany samoczynnie w momencie włożenia rąk pod wylewkę i trwa aż do chwili ich usunięcia spod baterii. Jest to po pierwsze bardzo wygodne, po drugie – bardzo higieniczne, a po trzecie – bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Wszystkie te modele mogą być zasilane prądem lub baterią i występują w trzech wersjach: z pokrętłem mieszacza, z mieszaczem wewnętrznym i bez mieszacza. Uzupełnieniem oferty są elektroniczne baterie umywalkowe ścienne sterowane podczerwienią i przeznaczone do montażu podtynkowego.

Ochrona przed oparzeniem
W instalacji c.w.u. mogą wystąpić w niezamierzony sposób wysokie temperatury wody zagrażające oparzeniem. Z tego powodu w domach opieki i przedszkolach wymagane jest ograniczenie maksymalnej temperatury wody zgodnie z rozporządzeniem o stanowiskach pracy. Wymogu tego nie są w stanie spełnić konwencjonalne armatury. Oznacza to, że w obiektach tego rodzaju wolno z zasady stosować tylko armatury czerpalne z ogranicznikami temperatury, ze zintegrowanym zabezpieczeniem przed oparzeniem, lub armaturę termostatyczną na zaworach kątowych. Wykorzystywanie mieszaczy centralnych do powyższych zastosowań nie jest już dozwolone ze względów higienicznych oraz w związku z wymaganiami wytycznej VDI 6023 (Higiena w instalacjach wody pitnej). Termostat na zawór kątowy  jest niezawodnym, wygodnym w montażu i estetycznym rozwiązaniem ochrony przed oparzeniem. Termostat gwarantuje, że wypływająca woda będzie zachowywała stałą temperaturę, np. 38°C – niezależnie od wahań ciśnienia. Ustawioną temperaturę można w razie potrzeby w każdej chwili zmienić. Pomyślano także o takim przypadku: w razie zaniku dopływu wody zimnej armatura natychmiast zamknie się automatycznie. W ten sposób termostat na zawór kątowy spełnia wymagania normy EN 1111 (mieszacze termostatyczne), a równocześnie gwarantuje przepływ do 13 l/min przy 3 barach.

Dezynfekcja termiczna
Zagrożenie jest znane: jeśli woda pozostaje przez dłuższy czas w rurociągu, mogą namnożyć się w niej mikroorganizmy. Dlatego instrukcja robocza DVGW W 551 (Zabiegi techniczne do ograniczenia namnażania się bakterii Legionella) wymaga dla dużych instalacji c.w.u. minimalnej temperatury 60°C na wylocie c.w.u. Temperaturę tę zaleca się także dla małych instalacji – w każdym wypadku należy unikać temperatur roboczych instalacji c.w.u. poniżej 50°C. Również tu termostat na zawór kątowy może okazać się bardzo przydatny. Pozwala bowiem, mimo regulacji temperatury, w prosty sposób przeprowadzić w każdej chwili dezynfekcję termiczną instalacji wodnej aż do wylewki. W tym celu można zmostkować termostat dostarczoną dźwignią napinającą. Po zakończeniu dezynfekcji termicznej nie trzeba też ponownie ustawiać temperatury zadanej. Termostaty kątowe zaleca się stosować w szkołach, przedszkolach, domach opieki, szpitalach, hotelach itp.

Podsumowanie
Dokonując wyboru produktów do zainstalowania w toaletach publicznych, należy kierować się doświadczeniem producenta, uznaną marką oraz okresem gwarancji! Niezawodność działania wszystkich urządzeń powiązana jest z odpornością na akty wandalizmu. Im mniej jest elementów ogólnodostępnych, a budowa urządzeń jest bardzo zwarta, tym  większe prawdopodobieństwo, że jego działanie będzie prawidłowe przez długi okres czasu. Materiały użyte do budowy tych urządzeń powinny być odporne na zniszczenie oraz bardzo wytrzymałe i wysokiej jakości.

Bolesław Bąk

Prenumerata Magazynu Instalatora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij