oraz udoskonalony model podgrzewacza wody użytkowej zintegrowany z pompą ciepła – Cylia Air. Wysokotemperaturowa pompa ciepła HRC marki Auer to urządzenie typu powietrze-woda. Zestaw składa się z modułu zewnętrznego oraz modułu sterującego, przeznaczonego do instalacji wewnątrz budynku. Moduł sterujący zapewnia sterowanie i dystrybucję ciepła w instalacji. Oba urządzenia współpracują ze sobą poprzez podłączenie hydrauliczne i sterowanie.
W pompie ciepła HRC kompresory działają niezależnie. Możliwe są 3 tryby funkcjonowania: praca tylko kompresora niskiej mocy, wysokiej mocy albo praca obu kompresorów jednocześnie. Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności COP na poziomie 4,5. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.
Niższe zużycie energii zapewnione jest przez lepszy współczynnik wydajności, osiągany dzięki modulacji mocy kompresorów, oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych. Efekt modulacji, w zakresie od 35 do 100% mocy, zapewnia sprawne funkcjonowanie pompy ciepła bez dodatkowego źródła ciepła. Bardzo istotne – ze względu na ograniczenie zużycia energii – jest skrócenie procesu odmrażania kompresory pompy ciepła HRC znajdują się pod absorberem ciepła, a rura cieczy znajduje się pod pojemnikiem na kondensat. Ich ciepło redukuje efekt zamarzania. Ponadto system odmrażania oparty jest na dwóch czujnikach, które uruchamiają cykl odmrażania tylko w razie potrzeby, podczas gdy konkurencyjne produkty mają okresowe odmrażanie.
HRC zawiera tylko 1,5 kg czynnika chłodniczego R 290 (propan), dzięki czemu nie wymaga obsługi przez specjalistów chłodnictwa.
Moduł sterujący HRC jest jednostką wewnętrzną połączoną z pompą ciepła HRC. Zabezpiecza on prawidłowe przepływy pomiędzy pompą ciepła i obiegiem grzewczym. Moduł sterujący jest w istocie grupą hydrauliczną umieszczoną w obudowie z panelem sterowania. Wewnątrz znajduje się również 60-litrowy zbiornik. Pod zbiornikiem umieszczone są dwie pompy cyrkulacyjne z możliwością podłączenia trzeciego obiegu grzewczego. Moduł sterujący wyposażony jest w grzałki elektryczne wspomagające pracę pompy w ekstremalnych warunkach pogodowych i zabezpieczające komfort użytkownika.
Pompa HRC dostępna jest w trzech mocach: 17, 20 oraz 25 kW. Istnieje również możliwość kaskadowego podłączenia do 4 pomp ciepła i uzyskanie mocy maksymalnej 100 kW.
Cylia Air to 300-litrowy podgrzewacz wody użytkowej zintegrowany z pompą ciepła. Źródłem energii wykorzystanym do ogrzewania jest powietrze. Pompę ciepła Cylia Air charakteryzuje wysoki współczynnik wydajności COP: 4.0 (wg normy EN 255-3).
Główne zalety Cylii AIR:
* Praca pompy ciepła w zakresie temperatur pobieranego powietrza od -7 do 35°C.
Największą zaletą jest możliwość przygotowania ciepłej wody o temperaturze do 60°C przy temperaturze powietrza -7°C. W większości konkurencyjnych urządzeń, w momencie kiedy temperatura powietrza spada poniżej 8°C, woda podgrzewana jest przez grzałkę elektryczną.
* Wysoka wydajność dostępna jest również przy niskich temperaturach: przy -7°C wskaźnik COP wynosi 1,8, a przy 7°C COP wynosi 2,9. Współczynnik pozostaje na poziomie powyżej 2,0 przy temperaturze powietrza 0°C.
* Opatentowane rozwiązanie Auer oparte na 2 czujnikach temperatury wody.
Cylia AIR wyposażona jest w czujnik wskazujący temperaturę wody oraz dolny czujnik, który służy do regulacji temperatury wody. Dzięki temu pompa ciepła utrzymuje priorytet pracy, zapewniając optymalne osiągi i zużycie energii.
* Dostępna jest w wersji podstawowej oraz z jedną lub dwiema wężownicami.
Alfred Owczarek
Pytanie do…
Jaki wpływ ma temperatura zewnętrzna na współczynnik COP w pompach ciepła typu powietrze-woda?