zobacz artykuł w formie pdf zobacz pdfa zobacz pdfa

Syfon jest głównym miejscem gromadzenia się wszelkich zanieczyszczeń stałych i powstawania hałasów podczas spuszczania zużytej wody do podejścia kanalizacyjnego. Musi więc być niezawodny, posiadać jak największą przepustowość, być bezpieczny dla użytkownika, trwały, wytrzymały na wysoką temperaturę (do +95°C) oraz łatwy w czyszczeniu i montażu.
Za pomocą syfonów powinny być łączone przybory sanitarne z instalacją kanalizacyjną.
Zamknięcie wodne, którego wysokość określa norma
PN-EN 274: „Zestawy odpływowe umywalek, bidetów i wanien kąpielowych – ogólne wymagania techniczne”, powinno mieć według tej normy wysokość 50 mm.
W pozostałych syfonach wynosi ono 75 mm. W wyżej wymienionej normie europejskiej dotyczącej wymagań dla elementów odpływowych zróżnicowano wysokości zamknięcia wodnego w zależności od typu systemu instalacyjnego. Są to: dla typu I i II – wysokość zamknięcia wodnego powinna być nie mniejsza niż 50 mm, a dla typu III – nie mniejsza niż 75 mm. Ten słup wody w syfonie zabezpiecza pomieszczenia sanitarne przed wyziewami z kanalizacji przez okres dwóch tygodni w temperaturze +20°C.

Produkowane przez firmę McAlpine zestawy odpływowe spełniają wszystkie wymagania ww. normy.

Zamknięcia wodne zabezpieczają pomieszczenia sanitarne oraz kuchnie przed wydostawaniem się nieprzyjemnych i niebezpiecznych gazów zgromadzonych w przewodach kanalizacyjnych. W każdym zestawie odpływowym lub przelewowo-spustowym występuje skłonność do osadzania się zanieczyszczeń. Na szybkość osadzania się zanieczyszczeń wpływa wiele czynników.

Są to m.in.:
* typ syfonu (w syfonie butelkowym zanieczyszczenia osadzają się szybciej niż w syfonie rurowym),
* materiał, z którego jest wykonany syfon,
* budowa zamknięcia wodnego,
* dobór średnicy podejścia kanalizacyjnego,
* odległość od pionu (uregulowania na ten temat zawarte są w normie),
* odpowiedni spadek przewodów odprowadzających wodę,
* kwestie związane z wentylowaniem przewodów,
* montaż złączek redukcyjnych umożliwiający prawidłową cyrkulację powietrza w górnej części przewodów kanalizacyjnych,
* zastosowanie elastycznych przewodów harmonijkowych spowalniających przepływ na odprowadzeniu wody z syfonu powoduje szybsze osadzanie zanieczyszczeń,
* kultura użytkowników wrzucających do przyboru sanitarnego zanieczyszczenia stałe (piasek, włosy, gumy do żucia, fusy itp.).

Należy pamiętać, aby do przewodów kanalizacyjnych nie wprowadzać gruzu, piasku, twardego osadu, stałych odpadów, środków agresywnych chemicznie (np. preparaty do udrażniania w granulkach), środków stwarzających zagrożenie wybuchem lub pożarem (benzyna, rozpuszczalniki).

Bardzo duże zagrożenie dla zamknięć wodnych stwarzają glazurnicy podczas prac wykończeniowych w łazience. Często myją oni narzędzia i naczynia używane podczas pracy. Zabrudzona woda wylewana jest bezpośrednio do miski ustępowej lub umywalki. Zgromadzone na dnie syfonu osady „wiążą” w zamknięciach wodnych, tworząc bardzo twardą bryłę, która skutecznie blokuje prawidłowy odpływ wody. Kształt utworzonego w ten sposób „korka” jest identyczny jak zamknięcia wodnego, dlatego też jest on bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do usunięcia z wnętrza syfonu. Skłonność do zbrylania się w przewodach odpływowych mają przede wszystkim: zaprawa do fugowania, gładź szpachlowa, gips, cement, farby, tłuszcze oraz preparaty do udrażniania rur w granulkach użyte w nadmiarze.

McAlpine

Dużym zagrożeniem dla zestawów odpływowych są włosy ludzkie i sierść zwierząt domowych. W syfonach umywalkowych gromadzą się one już na dźwigni sterującej zaworem spustowym (na korku automatycznym). Sprzyja temu płukanie brudnych szmat w umywalce, zwłaszcza szmat wykorzystywanych do mycia podłóg, na których to znajduje się duża ilość włosów i kurzu. Problem ten dotyczy również wannowych zestawów odpływowych, we wnętrzu których również dochodzi do odkładania się włosów. Jeśli wśród domowników dominują osoby z długimi włosami, to można mieć pewność, że syfon brodzikowy zainstalowany w łazience podczas brania natrysku będzie zanieczyszczał się dosyć często – nawet co kilka miesięcy (fot.).

Przybory sanitarne, takie jak: umywalka, bidet, zlewozmywak, posiadają łatwy dostęp do syfonów w celu ich oczyszczenia. Kłopoty z dojściem do zestawu odpływowego zaczynają się w zabudowanych wannach lub brodzikach (w szczególności zintegrowanych z osłoną – samonośnych). W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności demontażu całej kabiny natryskowej i brodzika w celu wprowadzenia spirali udrożniającej do podejścia kanalizacyjnego. Rozszczelnienie, demontaż kabiny i brodzika oraz powtórny ich montaż to czynności bardzo pracochłonne i kosztowne. Wprowadzenie spirali czyszczącej do tradycyjnych syfonów brodzikowych od góry jest wręcz niemożliwe.
Takim sytuacjom można zaradzić, montując syfony z możliwością czyszczenia od góry.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sprzedawane konstrukcje z wyjmowaną przesłoną wewnętrzną, tworzącą zasyfonowanie, umożliwiają bezpośrednie wprowadzenie spirali kanalizacyjnej do przewodu odpływowego. Podczas zakupu zestawu odpływowego z możliwością „czyszczenia od góry” należy wyjąć elementy konstrukcyjne ze środka i sprawdzić, czy od góry widoczny jest wlot do króćca odpływowego.

Zanieczyszczenia, a w szczególności włosy, gromadzą się najczęściej zaraz na wyjściu z zamknięcia wodnego. Zmieszane z mydłem i innymi zawiesinami tworzą długi, nierozpuszczalny splot blokujący prawidłowy odpływ wody. Jego wyciągnięcie przez otwór wlotowy w tradycyjnych syfonach często nie jest możliwe, a wprowadzenie spirali do podejścia jest blokowane przez pionową przegrodę wewnętrzną.

Niezależnie, z jakiego materiału wykonany jest syfon i jakie ma rozwiązanie konstrukcyjne, powinien on umożliwić swobodny i przede wszystkim szybki odpływ ścieków. Jego konstrukcja musi również zapobiegać przedostawaniu się gazów z przewodów kanalizacyjnych oraz pozwalać na odprowadzenie całej zawartości brudnej wody wraz z drobnymi ciałami stałymi. Każdy syfon musi być co pewien czas demontowany i oczyszczany ze zgromadzonych osadów. Wolno odpływająca woda i brudny osad na wewnętrznej powierzchni sanitariatu to sygnał dla użytkownika, aby zaprosić instalatora do jego oczyszczenia.

Firma McAlpine opracowała w swoich laboratoriach badawczych specjalne konstrukcje syfonów brodzikowych, których czyszczeniem użytkownik może zająć się samodzielnie, bez konieczności używania narzędzi oraz demontażu brodzika czy podejścia kanalizacyjnego! Budowa konstrukcyjna zamknięć wodnych została tak zaprojektowana, aby zanieczyszczenia (w szczególności włosy) osadzały się w wyjmowanym kubku zamknięcia wodnego, tuż pod mosiężnym rusztem lub plastikową pokrywą. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na „wyłapanie” większości zanieczyszczeń już na wlocie do syfonu i zabezpieczenie podejścia kanalizacyjnego przed gromadzeniem się na ściankach rur zanieczyszczeń stałych. To z kolei umożliwia szybki odpływ, ponieważ drożność rur kanalizacyjnych nie zmienia się z biegiem lat.

Produkowane przez McAlpine syfony z możliwością czyszczenia od góry przeznaczone są do brodzików o średnicy odpływowej 50 oraz 90 mm. Do brodzików o średnicy odpływu 50 mm McAlpine oferuje aż 18 typów konstrukcyjnych o wysokości zabudowy 90 mm. Uzupełnieniem są cztery zestawy odpływowo-przelewowe do głębokich brodzików lub wanny. Wszystkie konstrukcje z możliwością „czyszczenia od góry” posiadają możliwość wyjęcia zamknięcia wodnego z tworzywa sztucznego od góry i oczyszczenia korpusu syfonu bez używania specjalistycznych narzędzi oraz wprowadzenia spirali hydraulicznej do rury odpływowej przez otwór w korpusie.
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy podnieść do góry sitko wlotowe lub wyjąć z gniazda kapsel maskujący wlot. Wyjęcie przegrody do góry następuje po jej obróceniu o niewielki kąt w korpusie (zamknięcie bagnetowe) i pociągnięciu do góry. Uzupełnieniem oferty jest syfon z korkiem typu klik-klak umożliwiający zamknięcie odpływu za pomocą stopy.

Do brodzików o średnicy odpływowej 90 mm oferujemy aż 13 konstrukcji o wysokości montażowej od 63 do 85 mm. Czyszczenie tych konstrukcji należy przeprowadzić od góry po uprzednim wyjęciu haczykiem mosiężnej pokrywy (rusztu) z dna brodzika. Kubek osadczy oraz tuleja tworząca przegrodę zamknięcia wodnego tworzą całość wraz z mosiężnym rusztem. Wszystkie wymienione wyżej elementy składowe łączone są na gwint, a ich rozkręcenie jest bardzo proste i nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Całość rozkręca się ręką. Czyszczenie należy wykonać palcami, a następnie powierzchnie gwintu przetrzeć szczoteczką (najlepiej w misce z wodą). Po wyczyszczeniu całość należy lekko skręcić, a następnie wcisnąć do gniazda w korpusie syfonu.

Pokrywy wlotowe konstrukcji wykonane są z ABS-u lub mosiądzu. Dzięki temu są one bardzo wytrzymałe na obciążenia. Dla użytkowników z nadwagą opracowaliśmy specjalną konstrukcję rusztu wlotowego wykonanego z bardzo grubego mosiądzu. Jego kształt został idealnie dopasowany do otworu wlotowego. Ruszt wytrzymuje bardzo duże obciążenia statyczne i dynamiczne. Tego typu syfony przeznaczone są dla bardziej wymagających klientów.

Systemy odpływowo-przelewowe produkowane przez znanego w świecie i doświadczonego producenta – firmę McAlpine – nie tylko spełniają wszystkie wymagania ustalonych norm, ale przede wszystkim zastosowane w nich najwyższej jakości materiały (polipropylen, ABS, HD-PE oraz mosiądz i stal nierdzewna) są gwarancją, że oferowane wyroby będą przez wiele lat niezawodnie służyć w każdym domu. Natomiast syfony czyszczone od góry to przede wszystkim produkty bardzo łatwe w montażu, proste w utrzymaniu czystości, co powoduje, że są one bardzo chętnie instalowane w łazienkach – ku zadowoleniu i wygodzie użytkowników.

Marek Siembor

Pytanie do…
Dlaczego warto instalować syfony czyszczone od góry?

Fot. 1. Demontaż wnętrza zamknięcia wodnego z rusztem z widocznymi zanieczyszczeniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij