Co tam Panie w „polityce”? Świeże, świeższe i najświeższe…

zobacz artykuł w formie pdf zobacz pdfa zobacz pdfa

Obroty w górę Grupa Bosch rozpoczęła rok 2014 podwyższeniem obrotów. W pierwszym kwartale obroty wzrosły o ok. 7%. W tym roku przedsiębiorstwo spodziewa się wzrostu obrotów o około 3-5%. Podobnie jak w poprzednim roku, także w pierwszym kwartale 2014 r. znaczący wzrost odnotował dział techniki motoryzacyjnej. Wyraźny wzrost obserwuje się także w pozostałych działach przedsiębiorstwa. Wśród regionów szczególnie dobrze rozwija się region Azji i Pacyfiku. Przedsiębiorstwo planuje dalszą poprawę wyniku w ciągu roku 2014.

Jednym z ważnych obszarów przyszłego wzrostu obrotów Grupy są produkty i usługi wykorzystujące internet. Grupa Bosch, posiadając know-how w dziedzinie sprzętu oraz szerokie kompetencje technologiczne, jest dobrze przygotowana do tego zadania.

W 2013 roku obroty Bosch zwiększyły się o 3,1% do 46,1 mld EUR (obroty ubiegłoroczne po dostosowaniu: 44,7 mld EUR). Wynik ten uwzględnia rezygnację z branży fotowoltaiki krystalicznej oraz efekty konsolidacyjne wynikające ze zmiany metod stosowanych w sprawozdawczości finansowej, a także ubiegłoroczne akwizycje. Z pominięciem efektu różnic kursowych obroty wzrosły o 6,3%. Silna waluta europejska znacząco obciążyła obroty przedsiębiorstwa ujemnymi efektami różnic kursowych w wysokości ok. 1,5 mld EUR. Zysk spółki Bosch w odniesieniu do dochodu przed odliczeniem podatków i odsetek (EBIT), liczony bez dodatkowych obciążeń ze strony fotowoltaiki, wyniósł 6%. Odpowiada to wartości EBIT 2,8 mld EUR. Na poprawę dochodu największy wpływ miał pozytywny rozwój działu techniki motoryzacyjnej.

Regionem wzrostu numer jeden dla Grupy Bosch nadal pozostaje Azja. Do roku 2020 przedsiębiorstwo planuje podwoić obroty w tym regionie. Także w Ameryce Północnej i Południowej obroty powinny ulec podwojeniu do końca bieżącej dekady. Oprócz rozbudowy mocy produkcyjnych przedsiębiorstwo umacnia także swoje lokalne działania w obszarze badań i rozwoju. W najbliższych latach Bosch planuje znacząco zwiększyć obroty również w Afryce. W Europie, pomimo utrzymującej się słabej koniunktury, Bosch zamierza osiągnąć wzrost wyższy niż rynek. Przy okazji umacniania pozycji na rynkach międzynarodowych Bosch zintensyfikuje także działania w obszarze rozwoju produktów i usług dostosowanych do wymagań lokalnych odbiorców.

W 2014 roku Bosch przewiduje zwiększenie zatrudnienia, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku. W sumie na całym świecie ma zostać zatrudnionych ok. 9000 osób z wykształceniem wyższym. W 2013 roku zatrudnienie w Grupie Bosch wzrosło o ok. 8500 osób – do 281 000 osób (ubiegłoroczne zatrudnienie po dopasowaniu: 273 000 pracowników).


Nagroda dla firmy Viega
W tegorocznej edycji konkursu „Łazienka Wybór – Roku 2014” wzięło udział 47 producentów i marek, zgłaszając 134 produkty. Najlepsze z nich wyłoniła kapituła konkursu, składająca się z 18 osób, związanych z branżą łazienkową i wzornictwem. Jury przyznało 18 wyróżnień i 17 nagród głównych. Wręczenie nagród miało miejsce podczas Forum Branży Łazienkowej w warszawskim hotelu Sheraton.

Główną nagrodę w bardzo mocno obsadzonej kategorii „Instalacje łazienkowe” otrzymał odpływ liniowy Advantix Vario firmy Viega.
Przy ocenie jurorzy uwzględniali przede wszystkim walory wzornicze produktów, zaawansowane rozwiązania technologiczne, jakość wykonania i relację ceny do jakości.
Nagrodę przyznano za wprowadzone na rynek w 2013 r. wersje specjalne Advantix Vario, pozwalające na projektowanie niezwykle wydajnych i atrakcyjnych wizualnie odwodnień.
W imieniu firmy Viega nagrodę odebrał Jacek Lange, dyrektor Viega Sp. z o.o.

Advantix Vario jest pierwszym odpływem liniowym na rynku, którego długość można płynnie regulować w zakresie od 120 do 30 cm. Nagrodę w konkursie „Łazienka Wybór – Roku 2014” przyznano firmie Viega za wersje specjalne, czyli nowe elementy konstrukcyjne wprowadzone w 2013 r.
Dzięki nim można z łatwością zaprojektować odwodnienia o długości nawet do 280 cm, umieścić odpływ w narożniku albo ułożyć go w kształcie litery „L” lub „U”.
Aby umożliwić idealne wkomponowanie odpływu w posadzkę Viega poszerzyła również paletę kolorystyczną rusztów i osłon do Advantix Vario. Oprócz wersji matowej i błyszczącej stali nierdzewnej w ofercie są teraz także elementy białe i czarne.


Zasilacz z medalem
Flagowy model zasilacza on-line (VFI) z serii Powerline Green 33 marki Ever został wyróżniony Złotym Medalem MTP podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Energetyki Expopower. Eksperckie jury konkursu doceniło unikalne połączenie nowoczesnych technologii, które czynią z Powerline Green 33 lidera w swojej kategorii, bardzo chętnie wybieranego jako zasilacz awaryjny dla wymagających urządzeń odbiorczych.


Zielone światło dla fotowoltaiki
UE, której udział w światowym rynku fotowoltaiki wynosił 73,6% w roku 2011, teraz sięga zaledwie 26,5% z mocą zainstalowaną ok. 10 GWp. Z wielu różnych powodów europejski rynek obecnie wyraźnie się kurczy. Większość państw członkowskich UE wycofało albo silnie zredukowało systemy zachęt inwestycyjnych, aby z powrotem wymusić kontrolę nad rozwojem sektora i ograniczyć spekulacyjny tok myślenia, w dużym stopniu odpowiedzialny za dotychczasowy wzrost rynku.

Komisja Europejska wezwała do zmniejszenia poziomu bodźców inwestycyjnych, ponieważ obecnie uważa, że wsparcie finansowe powinno być ograniczone do minimum. Sugeruje, że wraz z rozwojem technologii energetyka odnawialna powinna być podporządkowana mechanizmom rynkowym, a w końcowej analizie takie wsparcie powinno zostać zniesione całkowicie. Równocześnie strategie, amerykańska, chińska i japońska, są diametralnie różne od obecnej polityki KE. Trzej liderzy na światowych rynkach wciąż dofinansowują rozwój sektora słonecznego.


Jeśli uwzględni się trend na rynku i ciągły spadek kosztów słonecznej energii elektrycznej, recesja na rynku UE nie potrwa długo. Wielu analityków już teraz liczy na niewielką poprawę, najwcześniej w 2014 roku. NPD Solarbuzz opiniuje, że szala została przeważona w czwartym kwartale 2013 roku. Oczekują oni, że rynek ustabilizuje się na poziomie 2,5 GWp w ciągu pierwszego i drugiego kwartału br., po czym nastąpi skromny wzrost na następne dwa kwartały, napędzany przez Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy i Francję.

Przełom roku 2013-2014 to ożywienie sektora fotowoltaicznego w Polsce. Odnotowano duży przyrost instalacji przyłączonych do sieci typu on-grid. Obecnie jest ich 29, a ich moc to 3,8 MWp. W zaawansowanej fazie realizacji są projekty na łączną moc około 10 MW (między innymi: Gierczyce 1,4 MWp, Gryźliny 1 MWp, Podlasie Solar Park łącznie 7 MWp). Ponadto w kraju działa również około 250 elektrowni typu off-grid. Ich moc to około 2,8 MWp. Łącznie więc w Polsce, mimo braku odpowiedniego mechanizmu wsparcia, działają już elektrownie PV o mocy 6,6 MWp, a to dopiero początek!

Źródło: IEO.


Junkers na Wyspie Wielkanocnej
Żadnej konkurencji jak okiem sięgnąć. Junkers
Czy nie jest to marzenie każdej osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą?
Chilijskiemu instalatorowi urządzeń do podgrzewania wody i techniki solarnej udało się je spełnić. Wyspa Wielkanocna leży na Oceanie Spokojnym i wchodzi w skład terytorium Chile. Jest jednym z najbardziej oddalonych od reszty cywilizacji zakątków świata. Lot na nią z Santiago trwa prawie pięć godzin. Aby dostać się z niej na Tahiti, potrzeba sześciu godzin. Obecnie na Wyspie Wielkanocnej mieszka około 5800 osób, w tym Luis Diaz i jego rodzina. Luis Diaz jest jedynym fachowcem na Wyspie Wielkanocnej instalującym urządzenia do podgrzewania wody i kolektory słoneczne. Od kilku lat Luisowi Diazowi pomaga w pracy jego syn Fabian, który podobnie jak ojciec jest zachwycony solidnością instalowanych urządzeń.

Zwykle instalowane są one na zewnątrz budynku. Warunki klimatyczne są specyficzne: powietrze jest wilgotne i ma wysoką zawartość soli. Okazuje się, że w takim klimacie urządzenia marki Junkers wykazują się wyjątkową trwałością. Urządzenia marki Junkers cieszą się popularnością także w kontynentalnej części Chile. Chilijczycy mają większą siłę nabywczą niż na przykład mieszkańcy Brazylii czy Meksyku. Większa część naszych obrotów w Chile pochodzi ze sprzedaży urządzeń do podgrzewania wody dla gospodarstw indywidualnych.


Trendy zmian cen materiałów budowlanych
W kwietniu 2014 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny mat. ściennych ceramicznych (+5,2%), narzędzi i sprzętu budowlanego (+2,2%), silikatów (+0,9%), suchej zabudowy (+0,3%) i stolarki otworowej, parapetów (+0,1%). Spadły ceny pokryć i folii dachowych, rynien (-1%), gazobetonów (-0,7%) i izolacji wodochronnych (-0,3%). Ceny w 3 pozostałych grupach nie zmieniły się.

W kategorii „inne” wzrosły ceny farb, lakierów, tapet (+6,8%), cementu, wapna (+0,7%) i wyrobów stalowych (+0,5%). Spadły ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-4,9%), płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (-0,7%) oraz kostki brukowej (-0,5%). Ceny bram, ogrodzeń nie zmieniły się.

Wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-marzec 2014 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość plus 15,5%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 3,7%. Równolegle w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto, dynamika wyniosła plus 49,4%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym plus 37,4%.

Przychody PSB S.A. (centrali) ze sprzedaży materiałów budowlanych (do sieci Grupy PSB) w kwietniu 2014 r. były o ponad 11% wyższe niż przed rokiem oraz o 6% wyższe niż w marcu 2014 r. Sprzedaż po czterech miesiącach 2014 roku była wyższa o 31% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij