Jestem za, a nawet przeciw, czyli pokojowe rozmowy o technologiach. Brodzenie w łazience

zobacz artykuł w formie pdf zobacz pdfa zobacz pdfa

Kabina z brodzikiem…
…bez brodzika

Robert Jaroń

Remont łazienki jest już skończony, płytki położone i pozostaje zamontować kabinę prysznicową. Najmniejszy zakres prac wiąże się z montażem kabin ramowych, które są dostarczane już zmontowane lub częściowo zmontowane. Kupując taką kabinę należy się liczyć z dużym opakowaniem, które nie zmieści się do typowego samochodu osobowego. Wysokiego stopnia precyzji wymaga instalacja kabin bezramowych, nie tylko w zakresie umiejętności, ale również przygotowania ścian.

Popularnym rozwiązaniem łączącym interesujący design, funkcjonalność i prosty montaż są kabiny półramowe. Kabiny tego typu są wygodne w transporcie i można je zamontować z użyciem tradycyjnej wiertarki, poziomicy i śrubokręta.

Osoba remontująca łazienkę oprócz wyboru kształtu i sposobu otwierania kabiny stoi przed dylematem montażu kabiny na brodziku lub bezpośrednio na podłodze. Szeroka oferta rozmiarów, kształtów i materiałów, z których wykonane są brodziki niewątpliwie zachęca do wyboru takiego rozwiązania. A jakie są zalety montażu kabiny na brodziku?

* Atrakcyjna cena

Podstawowym atutem wyboru takiej opcji jest niska cena brodzika w porównaniu z kosztami przygotowaniem podłogi do bezpośredniego montażu kabiny. Brodziki z akrylu lub konglomeratu dostępne są zarówno w tradycyjnych kształtach (półokrągły i kwadratowy) i rozmiarach 80 lub 90 cm, jak i w kształcie prostokątnym, w których rozmiary rozpoczynają się od 75 x 90 cm do 120 x 90 cm. Przystosowane są do montażu w rogu łazienki, we wnęce lub przestrzeni (np. kabina prostokątna w kształcie litery U).

Na rynku znajdziemy tradycyjne brodziki akrylowe lub konglomeratowe, które swym wzornictwem doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie nowoczesnych kabin prysznicowych.

Na rynku dostępne są brodziki akrylowe typu Kaskada lub Galaxy, które wzmocnione są włóknem szklanym i dostępne w wielu opcjach montażu:

– do wpuszczenia w podłogę
– do obmurowania i obłożenia płytką
– na montażu na nóżkach z panelem
– brodziki samonośne tworzące z panelem nierozłączną całość

Brodziki konglomeratowe wykonane są ze zmielonego dolomitu i żywicy poliestrowej w technologii „czystego lania”. Ten typ brodzika odznacza się większą odpornością i bardziej nowoczesnym designem. Niska wysokość brodzika umożliwia wpuszczenie go w podłogę (tworząc bezbarierowe wejście), instalację bezpośrednio na podłodze lub na nóżkach z panelem.

Posiadaczy małych łazienek z pewnością ucieszy oferta głębokich brodzików. Brodzik typu Sabina przeznaczony jest z uwagi na swoją wysokość, do łączenia z kabinami o obniżonej wysokości (170 cm). Brodzik taki wyposażony w syfon ClickClack pozwala na napuszczenie wody i kąpiel małych dzieci lub np. namoczenie prania.

I tak w zależności od sposobu montażu i typu brodzika możemy uzyskać efekt podłogi bezbarierowej doskonałej do łazienki, z której korzystają osoby starsze lub niepełnosprawne. Możemy wybierać sposób szerokiej oferty tradycyjnych brodzików o głębokości 5 lub 9 cm, aż do brodzików głębokich, które zastąpią wannę w małej łazience.

* Szybki i łatwy montaż

Sam montaż brodzika w łazience obłożonej płytką zajmuje od kilkunastu minut (brodzik samonośny z panelem) do godziny (brodzik konglomeratowy z nóżkami i panelem). Jeśli natomiast uwzględnimy koszty prac budowlanych wówczas okaże się, że brodziki typu PU (samonośne) są najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że samodzielne wymurowanie brodzika z płytek lub przygotowanie podłogi pod montaż odpływu liniowego zajmuje z reguły około 3 dni roboczych.

* Komfort na co dzień

Brodzik warto wybrać również ze względu na jego łatwe czyszczenie. Niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany nawet przy intensywnej eksploatacji brodzik wyczyścimy dostępnymi środkami czyszczącymi. Dużo trudniej usunąć będzie osady z mydła i nieczystości z płytek oraz fug w kabinach osadzonych bezpośrednio na podłodze.

Dużo osób odrzuca brodzik akrylowy w obawie przed pleśnią i bakteriami. Markowe brodziki akrylowe z reguły wykonane są ze specjalnego materiału z antybakteryjnymi właściwościami, np. materiał Antibac w brodzikach Ravak. Doskonałym wyborem przy instalacji brodzika jest wykorzystanie specjalnych listem maskujących, które nie tylko pomagają estetycznie uszczelnić brodzik, ale również uniknąć zarastania pleśnią szczeliny między ścianą a brodzikiem.

Część brodzików wyposażona jest w tzw. powierzchnię antypoślizgową, która poprawia bezpieczeństwo w trakcie kąpieli oraz jest o wiele bardziej estetyczna i higieniczna niż kupna mata antypoślizgowa.

Jedynym minusem brodzika jest jego kolor, który wyraźnie odcina się na tle podłogi łazienki, zakłócając jej design. Jednak duży wybór kształtów, rozmiarów oraz niska cena produktu i łatwy montaż sprawiają, że brodzik prysznicowy nadal jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przy zakupie kabiny czy drzwi prysznicowych.

Robert Jaroń, Ravak Polska

Łukasz Szypowski

Nowoczesne łazienki nie są już jedynie pomieszczeniami o charakterze sanitarnym, stają się coraz częściej prywatnymi salonami kąpielowymi. Kabinę prysznicową możemy wyposażyć w brodzik lub zamontować odpływ prysznicowy na poziomie posadzki.

Bardzo popularnym rozwiązaniem do wykonania prysznica bez brodzika jest odpływ liniowy, który pozwala na swobodną aranżację wnętrza. Obecnie dostępne, markowe odpływy liniowe oferują bogactwo akcesoriów.
Dzięki temu możliwe jest wykonanie różnych wariantów: długich, krótkich, narożnych lub w formie litery „U”.
Odpływ liniowy stosowany do wykonania prysznica bez brodzika może posiadać elementy dodatkowe. Mogą to być np.:

* elementy zamykające – przy jego zastosowaniu możemy uzyskać wydłużenie odpływu przy montażu jednostronnym (w niektórych modelach do 140 cm); w przypadku montażu dwustronnego możemy uzyskać odpływ do 160 cm;

* łącznik – w przypadku połączenia dwóch odpływów tego typu możliwe jest uzyskanie odpływu o długości 240 cm; dodatkowo, wykorzystując dwa elementy zamykające, można uzyskać odpływ o długości 280 cm; jednocześnie wydajność odwodnienia podwaja się, osiągając imponujące parametry: od 0,8 do 1,6 l/s; możliwa jest także (przy pomocy łącznika) realizacja bardzo krótkiego odpływu o długości od 80 cm, charakteryzującego się wysoką wydajnością odpływu; wysoką wydajność odpływu można w tym wypadku osiągnąć poprzez połączenie dwóch odpływów, skróconych do długości 30 cm;

* łącznik kątowy (np. 90˚) – umożliwia łączenie odpływów pod kątem prostym; dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest uzyskanie odpływu narożnego lub w kształcie litery „U”.

Realizację odprowadzenia wody z poziomu posadzki w przypadku kabiny prysznicowej bez brodzika można uzyskać także za pomocą odpływów punktowych.
Zastosowanie specjalnych nasadek pasujących do odpowiednich odpływów umożliwia osiągnięcie idealnie jednolitej posadzki. Niektóre dostępne na rynku rozwiązania zamiast tradycyjnego rusztu posiadają wkładkę do wypełnienia płytkami.
Dzięki temu odpływ staje się niemal niezauważalnym elementem posadzki.
Możliwość stosowania różnorodnych materiałów wykończeniowych, takich jak płytki ceramiczne, kamień czy szklane dekory, daje architektom wnętrz nieograniczone możliwości aranżacji. Nasadka renomowanego producenta wytrzymuje obciążenie do 300 kg i można ją wypełnić każdym materiałem o grubości od 5 do 30 mm.
Woda odpływa poprzez wąską, umieszczoną na całym obwodzie krawędź pomiędzy pokrywą a posadzką. Pomimo jej niewielkiej szerokości wydajność odpływu może wynosić od 0,4 do 0,5 l/s.
Klient może zawsze dobrać odpowiedni do określonej sytuacji montażowej korpus podstawowy, wersję uszczelnienia, nasadkę i ruszt. Odpowiednio dobrane ruszty nadają się zarówno do super płaskich odpływów łazienkowych o wysokości montażowej np. 62 lub 70 mm, jak i do modeli o wysokiej wydajności, używanych w obiektach użyteczności publicznej. Stosowane są również z powodzeniem w odpływach przeciwpożarowych, balkonowych i tarasowych, zawsze stanowiąc atrakcyjny element aranżacji. Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika, musimy pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu posadzki. Odpływy markowych producentów posiadają specjalne kołnierze wraz z matami uszczelniającymi, które pozwalają uzyskać szczelne połączenie wpustu z folią w płynie.

Innym pomysłem na aranżację łazienki jest zastosowanie kabiny prysznicowej z brodzikiem płaskim lub głębokim. Tutaj także mamy bardzo szeroki zakres produktów, z których możemy skorzystać. Dostępne są odpływy brodzikowe do brodzików o otworze o różnych średnicach, np.: 52, 65 i 90 mm. W przypadku wyboru brodzika głębokiego odpływy brodzikowe umożliwiają spiętrzenie wody do wysokości 100 mm.
Dzięki temu dzieci mogą się wygodnie w nim kąpać.

W odpływach brodzikowych do brodzików o otworze odpływowym ø90 mm na uwagę zasługują odpływy, które charakteryzują się wysoką wydajnością odpływu oraz wyrafinowanym wzornictwem. Pokrywy odpływów cechuje piękna forma, prosty montaż i stabilne mocowanie. Nadają się one idealnie do odbioru wody pryszniców strumieniowych oraz deszczownic. Syfony te mają bardzo prostą konstrukcję, która umożliwia wyczyszczenie syfonu od góry.

Do czyszczenia syfonów nie należy stosować środków żrących (o pH ≤ 4). Ta sama zasada tyczy się także wpustów podłogowych punktowych i liniowych. Środki chemiczne mogą uszkodzić elementy odpływu, powodując tym samym utratę jego szczelności. W konsekwencji wiąże się to z dodatkowymi kosztami i poważnymi pracami remontowymi w łazience.

Na uwagę zasługują też odpływy o niskiej wysokości zabudowy (tylko 60 mm). Są to idealne rozwiązania, które sprawdzają się podczas modernizacji łazienki. Mimo niewielkich rozmiarów odpływu wysokość zasyfonowania wynosi 30 mm, przy wydajności odpływu 0,5 l/s.

Łukasz Szypowski, Viega

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij