Słońce, ziemia, powietrze, woda – każdy z tych naturalnych zasobów naszej planety może stać się źródłem energii potrzebnej do ogrzewania domu lub podgrzewania ciepłej wody. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących OZE są pompy ciepła. Firma De Dietrich posiada w swojej ofercie zarówno powietrzne, jak i gruntowe urządzenia.
Na popularność pomp gruntowych mają wpływ zmienne warunki klimatyczne w naszym kraju. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, pompa gruntowa nie musi wspierać się grzałką, aby pobrać energię, tak jak ma to miejsce w przypadku pompy powietrznej. Temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na temperaturę źródła praktycznie od głębokości 8 metrów a od 15 metrów stabilizuje się na poziomie 10ºC, co sprawia, że pompa gruntowa jest praktycznie niezależna od pogody.
Osoby, które nie dysponują wystarczająco dużym budżetem i nie chcą inwestować w odwierty, mogą zdecydować się na pompę powietrzną z modułem zewnętrznym lub instalowaną w całości wewnątrz budynku i czerpiącą energię z powietrza w pomieszczeniu. W obu przypadkach urządzenie nie zajmuje wiele miejsca. Pompy powietrzne są często wykorzystywane w przypadku układów hybrydowych, we współpracy z kotłami kondensacyjnymi, co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności ogrzewania i c.w.u.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy geotermalne pobierają ciepło z gruntu poprzez system wymienników poziomych lub pionowych. W sprzyjających warunkach można pobierać ciepło z warstw wodonośnych lub specjalnie przygotowanych studni. Pompa powietrzna pobiera energię bezpośrednio z powietrza. Nośnikiem ciepła jest zazwyczaj mieszanka glikolu z wodą, która w stanie ciekłym dociera do parownika.
Czynnik chłodniczy krążący w module termodynamicznym ma specyficzne właściwości – wrze w bardzo niskiej temperaturze i zamienia się w parę. Para pod ciśnieniem wydostaje się z parownika i dociera do sprężarki. Ten element pompy ciepła odpowiada za sprężenie pary do wysokiego ciśnienia i podniesienie jej temperatury – wymaga do swojego działania niewielkiej ilości energii elektrycznej. Gaz dociera do skraplacza, za pośrednictwem którego ciepło jest oddawane do instalacji grzewczej. Następnie czynnik chłodniczy schładza się, skrapla i wraca do parownika. Cały proces powtarza się wielokrotnie.
Rzadziej stosowane rozwiązanie to gruntowe pompy bezpośredniego parowania, gdzie czynnik chłodniczy krąży również w kolektorach.
COP – ważne kryterium wyboru
Jednym z najbardziej obiektywnych kryteriów wyboru pompy ciepła jest współczynnik COP określający wydajność urządzenia. Wartości COP są podawane zawsze dla konkretnych parametrów dolnego źródła i wody grzewczej. JWspółczynnik COP pompy ciepła równy 4,5 oznacza, że 1 kWh energii elektrycznej służy do wyprodukowania aż 4,5 kWh energii cieplnej.
Realna wydajność pompy ciepła będzie uzależniona od czynników związanych z samym budynkiem, jak izolacja czy powierzchnia do ogrzania, a także od oczekiwanego komfortu cieplnego.
Nowa pompa ciepła GSHP
Firma De Dietrich wprowadziła niedawno do swojej oferty nowe urządzenia – geotermalne, odwracalne pompy ciepła. W ofercie producenta dostępnych jest aż 9 modeli pomp GSHP, w zakresie mocy od 5,7 do 28 kW, bez podgrzewacza, ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub podgrzewaczem z możliwością wsparcia solarnego.
GSHP jest urządzeniem odwracalnym, dzięki czemu gwarantuje zarówno komfort cieplny zimą, jak i chłodzenie latem. Jest w stanie zapewnić temperaturę zasilania c.o. do 65°C – sprawdzi się w przypadku modernizacji instalacji grzewczej.
Gruntowa pompa ciepła spełnia wymagania europejskich norm Ekoprojektu i Oznakowania Energetycznego, osiągając efektywność aż do A++ dla ogrzewania w instalacji z czujnikiem pomieszczenia oraz A+ dla ciepłej wody użytkowej. Współczynnik efektywności COP przy temperaturze źródła 10°C wynosi do 5,6 (wg EN 14511-2, -3⁰C-0⁰C/40-45⁰C).
Pompa GSHP może również sterować obiegiem c.w.u. Część modeli jest dostępnych z podgrzewaczami o pojemności 200 litrów, umieszczonymi w jednej kolumnie z pompą lub obok niej. Takie rozwiązanie w pełni zaspokoi potrzeby przeciętnej rodziny na ciepłą wodę. Wybierając podgrzewacz solarny w pakiecie z pompą ciepła, można połączyć wykorzystanie energii ziemi i energii słonecznej. Wszystkie podgrzewacze dostępne z pompami GSHP są powleczone emalią o dużej zawartości kwarcu i chronione przez „Titan Active System”.
Urządzenie jest kompaktowe i ciche. Wersja bez podgrzewacza lub z podgrzewaczem umieszczonym pod pompą zajmuje zaledwie 0,47 m2 powierzchni podłogi. Pompa emituje hałas na poziomie 49 dB w odległości 1 metra.
Powietrzne pompy ciepła
Alezio evolution to pompa ciepła typu powietrze/woda. Dzięki zasadzie odwracalności, modulowanej sprężarce i bardzo prostej w obsłudze regulacji Alezio zapewnia komfort przez cały rok: pracę w zimie aż do -20ºC i tryb chłodzenia w lecie. W ofercie dostępna jest pompa Alezio ze zintegrowanym pod wspólną obudową podgrzewaczem o pojemności 180 litrów, która zapewnia optymalny komfort ciepłej wody użytkowej, możliwość podgrzania wody w basenie i ochronę przed bakteriami Legionelli.
Pompa Alezio to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, zawiera czynnik chłodniczy R410A bez zanieczyszczeń, a COP do 4,65 zapewnia oszczędność energii. Pompa jest cicha – emituje hałas na poziomie tylko 36 dB(A).
Powietrzna pompa ciepła HPI Evolution wyróżnia się podwyższoną sprawnością – współczynnik COP wynosi do 4,27, a system Inverter dostosowuje moc w zależności od potrzeb i pozwala zaoszczędzić nawet 30% energii w stosunku do tradycyjnej pompy ciepła. HPI evolution oferuje dużą gamę dostępnych mocy – od 4 do 27 kW – i pracuje w temperaturze zewnętrznej aż do -20ºC (z wyjątkiem modeli 4 i 6 MR, które pracują do -15ºC).
System „Split évite” pozwala całkowicie uniknąć ryzyka zamarzania w przewodach zewnętrznych. Dzięki regulatorowi DIEMATIC iSystem pompa steruje obiegiem ciepłej wody użytkowej, a podgrzewacze o pojemności od 150 do 500 litrów gwarantują maksymalny komfort ciepłej wody. HPI Evolution jest rozwiązaniem oszczędnym – w nowym budynku wyposażonym w tę pompę, z izolacją ścian o grubości 20 cm, oknami z podwójną szybą i grzejnikami zużycie energii wynosi około 33 kWh/m2 na rok. Moduł zewnętrzny ma niewielkie wymiary i dzięki temu może być umieszczony w dowolnym miejscu. Rozmiary modułu wewnętrznego nie przekraczają rozmiarów kotła naściennego – można go zainstalować nawet w małym pomieszczeniu.
Kaliko
Termodynamiczny podgrzewacz wody Kaliko występuje w trzech wersjach: essentiel, SPLIT i TWH. Pobiera energię z powietrza na zewnątrz, wewnątrz pomieszczenia lub z wentylacji mechanicznej. Trwałość urządzenia zapewniają: obcoprądowa anoda tytanowa, aluminiowy skraplacz na zewnątrz zasobnika (zapewnia bezpieczeństwo sanitarne i pozwala uniknąć osadzania kamienia kotłowego) oraz emaliowany zasobnik stalowy.
Zwiększona moc Kaliko pozwala na szybkie podgrzanie wody w czasie poniżej 8 godzin, zależnie od temperatury zasysanego powietrza i modelu. Urządzenie w wersji SPLiT pracuje w zakresie temperatur zewnętrznych od -15 do +42oC. Kaliko gwarantuje wysoki komfort c.w.u. Przy pojemności do 270 litrów podgrzewacz pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę 6-osobowej rodziny. Dzięki rekuperacji w wersji EV ciepła woda jest podgrzewana do temperatury 65oC. Dla uzyskania jeszcze wyższego komfortu możliwe jest połączenie modelu Kaliko TWH 300 EH z kotłem, który będzie wspomagać wytwarzanie ciepłej wody podczas szczytu poboru.
Waldemar Matuszyński
Pytanie do…
Czy współczynnik COP jest jedynym kryterium wyboru odpowiedniej pompy ciepła?