W strefie klimatycznej, w której żyjemy, potrzeba ogrzewania pomieszczeń, w których mieszkamy, pracujemy i odpoczywamy, jest koniecznością. Do ogrzewania wykorzystywane są różnego rodzaju nośniki energii, których cena stale się zmienia. Koszty ogrzewania zaczynają stanowić coraz droższą pozycję w budżetach domowych, dlatego rozsądni gospodarze starają się poszukiwać rozwiązań pozwalających obniżyć koszty ogrzewania.

Nauka znalazła na to sposób. Takie możliwości daje resublimacyjna pompa ciepła – RPC. Podstawowym źródłem energii odnawialnej jest Słońce, które nagrzewając nasze otoczenie, powoduje, że wilgoć zawarta w środowisku zamienia się w parę wodną. Zasada działania RPC przedstawiona została na rysunku. Para wodna zawarta w powietrzu, zamieniając się w szron na powierzchni parownika, oddaje ciepło czynnikowi roboczemu, którego temperatura początkowa t0 < 0 zaczyna rosnąć, w wyniku czego czynnik roboczy zaczyna się gotować i zamieniać w parę.

resublimacyjna pompa ciepła - schemat działania

Opary czynnika roboczego o temperaturze t1 > 0 zasysane są przez sprężarkę i sprężane do ciśnienia kilkunastu barów. Przyrost ciśnienia powoduje wzrost temperatury czynnika roboczego do wartości t2 rzędu kilkudziesięciu ºC. Sprężony czynnik roboczy, przepływając przez wymiennik (skraplacz), oddaje ciepło wodzie z układu grzewczego o znacznie niższej temperaturze i zaczyna się skraplać, osiągając temperaturę t3, a następnie wtryskiwany jest przez zawór rozprężny do parownika, gdzie osiąga temperaturę t0. W ten sposób obwód się zamyka i cykl się powtarza.

Ośrodek Pomiarów i Automatyki PW S.A. (OPA), będący przedstawicielem producenta tych nowoczesnych RPC, zainstalował również w swoim budynku jeden z egzemplarzy z przeznaczeniem do ogrzewania biur o łącznej kubaturze około 350 m3. Urządzenie to ma moc grzewczą 16,7 kW, do wytworzenia której wykorzystana jest sprężarka o mocy 4,1 kW, a współczynnik efektywności energetycznej COP urządzenia wynosi 4,1.

resublimacyjna pompa ciepła - widok

Urządzenie składa się z trzech zespołów:

* zewnętrznego – agregat chłodniczy z wymiennikiem ciepła,

* wewnętrznego – zespół urządzeń hydraulicznych do produkcji ciepła i ciepłej wody użytkowej,

* sterowniczego – urządzenia elektryczne sterujące, monitorujące i zabezpieczające pracę całej instalacji.

Urządzenie to posiada wiele zalet w porównaniu z pompami ciepła sprzedawanymi obecnie na naszym rynku. Najważniejszą zaletą jest bardzo wysoki współczynnik efektywności energetycznej COP, który w warunkach zgodnych z PN-EN 14511 (A+2/W+35) wynosi 4,1. Badania prowadzone przez konstruktora urządzenia dra inż. Stefana Reszewskiego wykazały, że COP przy temperaturach ujemnych rzędu -20oC jest większy od 2. Następną zaletą jest brak konieczności wykonywania kosztownych odwiertów lub wykopów albo instalowania hałaśliwego wentylatora. RPC jest urządzeniem przyjaznym środowisku. Porównanie kosztów poniesionych na ogrzewanie domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m2 RPC i kotłem opalanym węglem kamiennym wykazało dwukrotną oszczędność na korzyść pompy ciepła.

Tomasz Milcarz

Literatura:

Reszewski S., „Resublimacja – odnawialne i nieograniczone źródło ciepła w systemach pompach ciepła”, materiały konferencyjne: Konferencja „Dolnośląski dom energooszczędny” 18.11.2011.

Pytanie do…

Dlaczego w większości dostępnych na rynku pomp ciepła typu powietrze-woda montowane są dodatkowego grzałki w jednostkach zewnętrznych, które znacząco zaniżają wskaźnik efektywności COP, skoro istnieją pompy ciepła typu powietrze-woda, które nie posiadają dodatkowych grzałek, a wykazują się wysokim wskaźnikiem COP nawet przy niskich temperaturach ujemnych (np. resublimacyjna pompa ciepła marki Reszewski)?

4 myśli na temat “Pompy ciepła – OPA

 • 22 kwietnia 2019 o 14:14
  Permalink

  Posiadam Resublimacyjną pompę ciepła dr. Reszewskiego – już 2,5 roku tzw. „12” Mam za sobą 3 okresy grzewcze. Sama konstrukcja to fantastyczny pomysł, który dziś się sprawdza i jestem z niej zadowolony, ale!
  Przez ponad rok, Pan dr. Reszewski eksperymentował by to cudo w ogóle zaczęło u mnie działać. Zużyłem kilka tysięcy kilowatów prądu zanim maszyna zaczęła sprawnie podawać mi ciepło. Maszyna psuła się, wymieniano ją na inny egzemplarz. Wszystko to działo się na mój koszt poboru prądu, który szedł nie wiadomo gdzie, bo sprawność maszyny nie pozwalała nagrzać domu. Po roku doświadczeń, napraw, zmian, maszyny zaczęła właściwie pracować. W tym roku nabrała wręcz idealnych parametrów. Pompa w modelu RES 12/61 ogrzewa mi dom o właściwościach domu prawie pasywnego, o pow. 260m2 + CWU. Całą obecną zimę zamknąłem poborem prądu niecałe 2000 KW, przy czym wspomagałem ją 3 razy w tygodniu pieco-kominkiem na drewno. ALE UWAGA. Okazało się, by móc kontrolować pracę maszyny, sterować jej podstawowymi funkcjami, trzeba Panu Reszewskiemu płacić opłatę roczną w wysokości ponad 1700zł. O tym dowiedziałem się po 2 latach od zakupu. Opłata, która pożera całą oszczędności, która maszyna generuje? Uważam, to za skandal. Inwestowanie w OZE, w Polsce się nie opłaca, generalnie to zabawki dla posiadających pieniądze, a do tego zachcianki wzbogacenia się naszych Konstruktorów, powoduje że zakup pompy resublimacyjnej, staje się bez sensu. Generalnie nie polecam, gdyż nie ma to żadnego sensu ekonomicznego, a zyski ekologiczne? Tak, ale co z tego, kiedy sąsiad grzeje węglem albo jeszcze czymś gorszym?

  Odpowiedz
  • 6 czerwca 2019 o 17:42
   Permalink

   Urządzenie nie będzie ci pracowało bez sterownika.
   Jeżeli działa i ma idealne paramenty to musi być tam sterownik.
   Obawiam się że tylko tobie brakuje sterownika.
   ;-)

   Odpowiedz
  • 11 czerwca 2019 o 10:02
   Permalink

   W związku z kilkoma nieprawdziwymi informacjami których autorem jest forumowicz Organowski zdecydowałem się na kilka słów wyjaśnień aby zapobiec dezinformacji.

   Pozwolę sobie skomentować jedynie te informacje, które są nieprawdziwe.

   1. „Przez ponad rok, Pan dr. Reszewski eksperymentował by to cudo by w ogóle zaczęło u mnie działać” Zużyłem kilka tysięcy kilowatów prądu zanim maszyna zaczęła sprawnie podawać mi ciepło. Maszyna psuła się, wymieniano ją na inny egzemplarz. Wszystko to działo się na mój koszt poboru prądu, który szedł nie wiadomo gdzie, bo sprawność maszyny nie pozwalała nagrzać domu. Po roku doświadczeń, napraw, zmian, maszyny zaczęła właściwie pracować.”

   Pompa ciepła RES 12/61 została zaoferowana i dostarczona przez Chłod – System, a nie przez firmę dr Reszewski. Chłod – system zaoferował pompę ciepła , dostarczył, zamontował i uruchomił. Jest to wersja z monitoringiem czyli ( zdalne sterowania przez Użytkownika, opieka serwisowa zdalna ze strony Chłod – system).

   Pompa z systemem monitoringu i abonamentem na rok rozpoczęła pracę w grudniu 2016r. Niestety dom Pana Organowskiego był jeszcze w stadium budowy z niewysuszonymi posadzkami oraz prowizorycznymi drzwiami wejściowymi co można bez trudu udowodnić dokumentacją zdjęciową. Co gorsze niestety Pan Organowski nie dysponował żadną dokumentacją instalacji ogrzewania podłogowego ani systemem sterowania instalacją grzewczą domową.

   Firma instalująca pompę ciepła swoją pracą i zaangażowaniem zrealizowała sterowanie instalacją grzewczą Pana Organowskiego. Moja rola sprowadziła się do ustalania w jaki sposób można zgadnąć jak jest ta instalacja zbudowana i jak powinna działać. Pod koniec pierwszego sezonu grzewczego udało się doprowadzić do skutecznej współpracy źródła ciepła z instalacją ogrzewania podłogowego. Potwierdza to w swoim wpisie również pan Organowski.

   2. „Po roku doświadczeń, napraw, zmian, maszyny zaczęła właściwie pracować. W tym roku nabrała wręcz idealnych parametrów.”

   Niestety zgadywanie co autor instalacji grzewczej miał na myśli bez dokumentacji kosztuje wiele czasu. W przypadku pana Organowskiego zajęło to nie rok – a pierwszy sezon grzewczy. Widać jednak, że praca analityczna oraz jej realizacja została wykonana skutecznie co Pan Organowski potwierdza swoim wpisem.

   Uruchomienie pompy w miesiącach zimowych w nowym mokrym obiekcie, w którym została zrealizowana instalacja grzewcza bez żadnej dokumentacji i systemu sterowania wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii. Niestety ale uruchamianie jakichkolwiek urządzeń grzewczych w nowo powstałych mokrych obiektach wiąże się z faktem że ogromna ilość energii jest zużywana na proces suszenia ( odparowanie wody ) z przegród budowlanych. Stąd zawsze proponuje Klientom aby tak zaplanowali budowę aby uruchamiać instalacje grzewcze najpóźniej we wrześniu aby wykorzystać wysokie temperatury powietrza zewnętrznego w procesie suszenia swoich nowych domów.

   W przypadku Pana Organowskiego pierwszy okres grzewczy rozpoczęty 3.12.2016 zakończył się wynikiem 2328 kWh zużytej energii elektrycznej co przy takich utrudnieniach, o których napisałem jest bardzo dobrym osiągnięciem. Chciałbym przy tym podkreślić że moja pomoc firmie instalacyjnej była nieodpłatna. Nie pobrałem również żadnego wynagrodzenia od Pana Organowkiego.

   3 „Maszyna psuła się, wymieniano ją na inny egzemplarz”

   Potwierdzam. Po kilkunastu dniach pracy agregat pompy ciepła uległ awarii. Ze względu na fakt, że w warunkach zimowych prace wymiany podzespołów na budowie są bardzo mocno utrudnione zdecydowałem o wymianie całego agregatu 12/61 na nowy, który został dostarczony w ciągu 3 dni firmie instalacyjnej. Okres gwarancyjny został wydłużony Panu Organowskiemu i był liczony od dnia mojej osobistej wizyty na obiekcie co miało miejsce w lutym 2017. Ze strony firmy uważam, że zostało wszystko zrealizowane nie tylko zgodnie z prawem ale również zgodnie z etyką producenta. Aby powetować Panu Organowskiemu stratę zdecydowałem się dostarczać usługę monitoringu i zdalnego sterowania przez następny rok bezpłatnie. Jest to usługa płatna co ma odzwierciedlenie w cennikach jak również ofertach przedstawicieli firmy dr Reszewski.

   4. „ALE UWAGA. Okazało się, by móc kontrolować pracę maszyny, sterować jej podstawowymi funkcjami, trzeba Panu Reszewskiemu płacić opłatę roczną w wysokości ponad 1700zł. O tym dowiedziałem się po 2 latach od zakupu.”

   Ta sentencja zawiera dwie fałszywe informacje.

   Pierwsza jest związana z informacją że Pan Organowski nie wiedział, że usługa zdalnego sterowania i monitoringu jest płatna. Jest to absolutna nieprawda co ma potwierdzenie w ofercie złożonej przez przedstawiciela firmy dr Reszewski, która została przesłana przez samego Pana Organowskiego do siedziby w dniu 19.07.2016. W pierwszej pozycji jest jasno napisane ze zdalne sterowanie oraz monitoring jest usługą zaoferowaną w cenie na 12 miesięcy.

   Muszę przy tym przypomnieć, że w ramach rekompensaty Pan Organowski otrzymał tę usługę gratis na kolejne ponad 12 miesięcy bo do dnia 16.04.2019 roku.

   Usługa zdalnego sterowania oraz monitoringu jest usługą płatna i kosztuje 1400 zł netto + 23% Vat.

   Drugą nieprawdziwą informacją jest, że aby móc kontrolować prace maszyny należy koniecznie zakupić taką usługę. Pracę pompy ciepła z powodzeniem można kontrolować za pomocą wyświetlacza sterownika umieszczonego na drzwiach szafy sterowniczej. Obsługa nie jest skomplikowana i użytkownicy się nim posługują.

   Odpowiedz
 • 7 czerwca 2019 o 15:41
  Permalink

  Super pompa. Od 5 lat żadnego problemu. Co roku przyjedzie Pan Maciej i wszystko sprawdza. Teraz dopiero robią z podświetleniem Led. Fajny patent na zimę zamiast choinki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij