Przepompownie ścieków – jakie rozwiązanie wybrać?

Do bezpiecznego użytkowania pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci lub czasowe zalewanie niezbędna jest właściwa instalacja zapewniająca skuteczne odprowadzanie wody z powierzchni. Jej kluczowy element stanowią właściwie dobrane i odpowiednio zabudowane elementy odwodnień.

Zagadnienie odwadniania często jednak dotyczy także złożonych problemów w infrastrukturze obiektu – przykładowo tam, gdzie pomieszczenia położone są poniżej poziomu zalewania i konieczne jest stosowanie ochrony przeciwzalewowej lub gdy kolektor kanalizacyjny zlokalizowany jest wyżej niż instalacja w budynku. W takich sytuacjach najlepsze rozwiązanie stanowią zwykle przepompownie ścieków, których niezawodne działanie zależy od prawidłowego doboru urządzenia i od jego poprawnej zabudowy technicznej.

Szeroka gama dostępnych obecnie rozwiązań wymaga starannego doboru rodzaju urządzenia, jego wielkości, konstrukcji studzienki lub zbiornika, przyłączy oraz rodzaju pomp i armatury. Na rynku stale pojawiają się nowe modyfikacje sprawdzonych rozwiązań, w których zmienia się głównie automatyka i sterowanie. O niezawodności i efektywności przepompowni decydują jednak pompy i zastosowane w nich podzespoły.

W ogólnym ujęciu rodzajów przepompowni w zależności od zawartości odprowadzanych ścieków należy rozróżnić przepompownie do ścieków szarych – bez fekaliów i czarnych – zawierających fekalia. Osobną grupę mogą stanowić także przepompownie do wody deszczowej.

Przepompownia-ze-studzienką-ze-stabilizacją-i-wzmocnieniem-przed-wyporem-w-postaci-plastra-miodu-wpustu

Fot. 1. Przepompownia ze studzienką ze stabilizacją i wzmocnieniem przed wyporem w postaci „plastra miodu” wpustu (z arch. KESSEL).

Dostępne obecnie kompletne przepompownie ścieków składają się zwykle z komory retencyjnej, pompy, układu hydraulicznego i układu sterowania.

Przepompownie ścieków – korozja

Dobierając właściwy typ rozwiązania należy zwrócić uwagę na użyte w konstrukcji przepompowni materiały. Warto mieć na uwadze ryzyko korozji, która powoduje strukturalne zmiany powierzchni materiału i negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Chlorki, azotany, azotyny, a przede wszystkim siarczany już w niewielkiej koncentracji uszkadzają materiały metaliczne i beton. Dużą odporność na korozję wykazują jednak tworzywa sztuczne i materiały ceramiczne, stąd m.in. tak duża popularność studzienek i zbiorników przepompowni wykonywanych na bazie polietylenu.

Przepompownie ścieków – pompy

Wydajność pompy powinna zapewniać całkowitą wymianę objętości co 4-8 godzin. W przypadku przewodów głównych i zbiorczych musi się to odbywać co 4 godziny, w przypadku przewodów odprowadzających co 8 godzin. W przypadku pomp bez mechanizmu rozdrabniającego średnica rury (PN 10) musi wynosić min. DN 80. W przypadku pomp z mechanizmem rozdrabniającym można stosować min. średnicę rur DN 32.

Przepompownie ścieków – wirniki

Jednym z najistotniejszych elementów pompy jest wirnik. W dużej mierze decyduje on o efektywności pracy pompy. Rozróżnia się wirniki jedno- i wielokanałowe, a także wirniki z wolnym przelotem. Wirniki jedno- i dwukanałowe nadają się szczególnie do ścieków zawierających ciała stałe. Wirniki z wolnym przelotem używane są często w przypadku mediów zawierających włókna, ponieważ w ten sposób unika się ich zatykania. Wirniki z wolnym przelotem wyróżniają się solidnością wykonania i cichą pracą.

Tryby pracy

Poza wydajnością i wysokością tłoczenia bardzo istotny parametr stanowi tryb pracy (według PN-EN 60034-1). Tryb pracy opisuje stosunek czasu pracy do czasu przestoju.

S1 = tryb ciągły: mówi się tutaj wprawdzie o trybie ciągłym, nie oznacza to jednak, że pompa pracuje nieprzerwanie całą dobę. Należy zwrócić uwagę na informacje podane przez producenta na temat trwałości oraz czasów pracy.

Tryb S2-S9 oznacza, że pompa nie może pracować stale, ponieważ po pewnym czasie ulegnie przegrzaniu, więc z tego powodu musi zostać wyłączona przez ochronę silnika.

W przypadku pomp do ścieków spotyka się często tryb pracy pompy S3. Dodatkowo określa się także procentowo lub w minutach czas pracy pompy w ciągu 10 minut. Przykładowo „S3 – 20%” oznacza, że pompa charakteryzuje się czasem pracy wynoszącym 20% i tym samym w ciągu 10 minut pracuje przez 2 minuty, a przez 8 minut pozostaje wyłączona. W przypadku oznaczenia „S3 – 4 min” należy zakładać, że pompa w ciągu 10 minut pracuje przez 4 minuty, a przez 6 minut pozostaje wyłączona.

Studzienki i zbiorniki

Zbiorniki coraz częściej wykonywane są z lekkich, odpornych chemicznie tworzyw lub polimerobetonu. Ich funkcjonalność i kształt są stale optymalizowane w celu poprawy funkcjonalności urządzeń, dostępu do newralgicznej armatury oraz zapobiegania wypieraniu przepompowni w gruncie pomimo braku pierścieni dociążających. Stabilna konstrukcja sprawia także, że obecnie studzienki są odporne na uderzenia i wrastanie korzeni oraz zapewniają trwałą szczelność.

Przepompownie ścieków – sposób zabudowy

Duża liczba dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że przepompownie można obecnie montować w najbardziej optymalny dla potrzeb inwestycji sposób.

Wersja zintegrowana w studzience na zewnątrz budynku umożliwia oszczędność powierzchni użytkowej budynku, a także zwiększa komfort przebywania w nim. Hałas generowany podczas pracy pompy nie niesie się bowiem po budynku, a podczas prac konserwacyjnych lub naprawczych nie ma ryzyka rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń. W przypadku takiej zabudowy możliwe jest także wykorzystywanie urządzenia przez kilka obiektów, dzięki czemu koszty nabycia i eksploatacji stają się niższe. Zabudowa w zewnętrznej studzience może być także wykonana w tzw. wersji suchej, czyli z zamkniętym zbiornikiem pompy. Jest to rozwiązanie odpowiednie do odprowadzania ścieków w kanalizacji ciśnieniowej, które umożliwia czyste i łatwe prace konserwacyjne oraz naprawcze dzięki zminimalizowanemu kontaktowi serwisanta ze ściekami.

Sterowanie pompą odbywa się zwykle automatycznie z wnętrza budynku.

Urządzenia do swobodnego ustawienia wewnątrz budynku w pomieszczeniach nieprzemarzających są zwykle optymalizowane pod kątem wykorzystania przestrzeni, łatwego transportu i możliwie nieograniczonego dostępu do wszystkich komponentów urządzenia. Główne elementy składowe takich przepompowni to zbiornik z rejestracją poziomu ścieków w zbiorniku i z otworem rewizyjnym. Zwykle jest on wyposażony w króćce przyłączeniowe i odpowietrzania oraz w zasuwę odcinającą. Sterowanie pracą pomp jest automatyczne, a w celu zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym instalacje wyposaża się w lewar.

Przepompownia-KESSEL-Aqualift-F-Compact-do-zabudowy-w-płycie-podłogowej-z-funkcją-wpustu

Rys. 1. Przepompownia KESSEL Aqualift F Compact do zabudowy w płycie podłogowej z funkcją wpustu

Dla mniejszych rozwiązań możliwa jest także zabudowa w posadzce. Przepompownie do zabudowy w płycie podłogowej mogą łączyć w jednym urządzeniu także dodatkowe funkcje, przykładowo zabezpieczenie przeciwzalewowe czy funkcję wpustu. Takie urządzenia mogą się sprawdzić również w przypadku pęknięcia rury i wdzierającej się do pomieszczenia wody, zapewniając bezpieczne odwadnianie miejsc znajdujących się poniżej poziomu zalewania. Mogą także umożliwiać estetyczną zabudowę w bardziej wymagających pomieszczeniach (np. w strefach saun czy SPA) dzięki możliwości wklejenia płytek w pokrywę przepompowni i zamaskowania urządzenia w powierzchni posadzki.

Przepompownie hybrydowe

W wielu sytuacjach budowlanych, zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych, istnieje naturalny spadek do kanału. By zapobiec przepływowi zwrotnemu, wystarczyłby w takich przypadkach zawór przeciwzalewowy, jednak ze względu na spełnienie wymogów norm musi zostać zastosowana przepompownia ścieków.

Klasyczna przepompownia nieustannie pompuje napływające ścieki, w związku z czym stale zużywa energię elektryczną. Urządzenie hybrydowe w normalnym trybie pracy wykorzystuje grawitacyjny spadek do kanału i działa bez wykorzystania energii elektrycznej. Pompa załączana jest tylko podczas przepływu zwrotnego, podczas którego klapy zaworu automatycznie blokują napływ ścieków, chroniąc obiekt przed zalaniem, a pompa tłoczy je do kolektora przez pętlę przeciwzalewową. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach energii zużywanej na stałe przepompowywanie ścieków w klasycznych przepompowniach, a także umożliwia istotne ograniczenie kosztów konserwacji dzięki mniejszemu eksploatacyjnemu zużyciu pomp.

Przepompownie hybrydowe zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa także w przypadku braku prądu, jako że wykorzystując naturalny spadek do kanału, nie zagrażają im przestoje w pracy pomp. Stanowi to ogromną zaletę zwłaszcza w budynkach przemysłowych, w których brak odwadniania mógłby spowodować kosztowne przestoje w pracy przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy nie są również narażeni na stały i niejednokrotnie uciążliwy hałas generowany przez klasyczne przepompownie.

  Przepompownia-hybrydowa-KESSELEcolift-XL--zasada-działania-przy-przeciazeniu-kanałuTryb przeciążenia kanału

Przepompownia-hybrydowa-KESSELEcolift-XL--zasada-działania-w-trybie-normalnymTryb normalny

Rys. 2. Przepompownia hybrydowa Ecolift XL -zasada działania (z arch. KESSEL).

Przepompownie hybrydowe, podobnie jak klasyczne, umożliwiają różnorodne możliwości zabudowy, zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach. W zależności od wymogów budowlanych można je bowiem zabudowywać w betonie, w studzience na zewnątrz budynków lub ustawiać jako urządzenie wolnostojące.

Stosowanie przepompowni hybrydowej ma bez wątpienia same zalety, chroni przed przepływem zwrotnym i wodą w piwnicy, jednak działa tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne.

Anna Mikołajczak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij