Większość producentów o tym nie mówi, ale głośność napełniania spłuczki podtynkowej różni się bardzo pomiędzy poszczególnymi produktami. Stelaże Rapid SL firmy Grohe reprezentują najniższy w branży poziom głośności napełniania spłuczki. W zależności od rodzaju zabudowy wynosi on od 14 do 21 dB.
Wybór systemu podtynkowego to poważne wyzwanie, zwłaszcza dla osób niemających na co dzień do czynienia z tymi produktami. Co więcej – w natłoku ofert może się także pogubić niejeden specjalista. A przecież mówimy o zabudowie, której efekt ma służyć inwestorowi przez dziesięciolecia – generalny remont łazienki nie jest sprawą, która przydarza się codziennie. Jak dokonać właściwego wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej kilka wskazówek odnoszących się do tych kwestii.
Nie spiesz się!
Przed zakupem systemu podtynkowego warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi produktu, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Końcowy efekt pozostanie z inwestorem na lata, jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, warto pytać fachowca. Jeśli na jakieś pytanie nie jest w stanie odpowiedzieć sprzedawca, można je zadać działowi technicznemu danego producenta – to w wielu przypadkach gwarantuje uzyskanie pożądanej odpowiedzi.
Różny punkt widzenia
Jeśli inwestor ma już wybranego instalatora, może poprosić go o pomoc przy wyborze stelaża podtynkowego. Musi być jednak pewny, że jego punkt widzenia będzie się w 100% pokrywał z wymaganiami późniejszego użytkownika. Często u podłoża rekomendacji leży fakt, iż instalator zna dany system, bo montował go już w przeszłości. Nie oznacza to jednak wcale, że rekomendacja będzie spełniać oczekiwania inwestora. Dla instalatora kluczowa będzie łatwość montażu (związana z wymienioną już znajomością systemu), zaś w przypadku użytkownika końcowego istotne będą zupełnie inne kryteria, o których piszę poniżej.
Ekonomia użytkowania
Zużycie wody przez spłuczkę może stanowić nawet połowę całkowitego zużycia wody w mieszkaniu. Z tego względu istotny jest wybór rozwiązania dającego możliwość redukcji zużycia wody. Najczęściej wiąże się to z wyborem bezrantowej ceramiki WC, gdyż umożliwia ona spłukiwanie mniejszą ilością wody – 4/2 litrów. Konsekwencją zastosowania ceramiki bezrantowej jest jednak często występujący problem rozchlapywania wody na podłogę. Jest on wywołany dynamiką wody spływającej ze spłuczki, a rozwiązaniem jest jej ograniczenie. W tym przypadku należy wybrać stelaż, którego producent daje taką możliwość. Firma Grohe umożliwia opcjonalne zastosowanie kryzy dławiącej, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie dynamiki spłukiwania, a co za tym idzie – wyeliminowanie problemu rozchlapywania.
To, co widać
To, co widać – czyli przycisk spłukujący. Dla wielu użytkowników to będzie najistotniejszy punkt przy wyborze stelaża. Cóż po technice podtynkowej, choćby najbardziej zaawansowanej, skoro element zewnętrzny „kłuje w oczy”, lub po prostu nie pasuje do reszty wnętrza? Dlatego kluczowe jest zweryfikowanie, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Trzeba przy tym pamiętać, że w większości przypadków przyciski poszczególnych producentów nie pasują do stelaży konkurentów.
Grohe posiada w ofercie ponad 130 modeli przycisków w różnym wykonaniu (chrom, stal szlachetna, drewno, skóra, szkło itd.), co stanowi najbogatszą ofertę na rynku i daje gwarancję idealnego dopasowania do reszty wnętrza. Co więcej, konstrukcja przycisków ucieszy też instalatora, ponieważ ich podłączenie jest dokonywane za pomocą zaledwie jednego wężyka pneumatycznego. Dzięki temu unikamy czasochłonnego i kłopotliwego montażu mechanicznych popychaczy. Drugą ważną kwestią jest wizualne dopasowanie przycisków do różnych funkcji, na przykład, gdy w jednej łazience zamontowane są stelaże WC i pisuarowe.
Kanalizacja wewnętrzna – nie hałasuj!
Kolejny punkt, tym razem bezpośrednio związany z komfortem użytkowania, to jedna z najbardziej irytujących sytuacji, gdy już w lekkim półśnie jesteśmy wybudzeni przez szum wody w instalacji. Większość producentów o tym nie mówi, ale głośność napełniania spłuczki różni się bardzo pomiędzy poszczególnymi produktami. Przy wyborze stelaża warto więc zasięgnąć języka i uzyskać od producenta konkretną wartość w dB. To pozwoli na zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu. Stelaże Rapid SL firmy Grohe reprezentują najniższy w branży poziom głośności napełniania spłuczki. W zależności od rodzaju zabudowy wynosi on od 14 do 21 dB, co w subiektywnej skali porównawczej jest określane jako cichy szept lub szum strumienia. Cicha spłuczka oznacza jednocześnie więcej możliwości zabudowy, gdyż może być zamontowana na ścianie sąsiadującej bezpośrednio z sypialnią.
Gwarancja? Jaka gwarancja?
Wiele napisano w tym temacie, ale podstawowa zasada jest niezmienna – zawsze należy zapoznać się z warunkami gwarancji. Nader często informacja, która jest prezentowana w punkcie sprzedaży, ma się nijak do zapisów „drobnym maczkiem” w szczegółowych warunkach gwarancji. Niestety przekonujemy się o tych szczegółach boleśnie dopiero w momencie, gdy mamy do czynienia z rzeczywistym problemem. Dopiero wtedy można się przekonać, czy producent nie zastosował wybiegu i ile warte są jego zapewnienia.
Często ostatnio spotykane „10 lat gwarancji” posiada u wielu producentów szereg wykluczeń – generalnie 10 lat, ale na zawór spłukujący 2, na uszczelki rok etc. Firma Grohe oferuje przejrzystą gwarancję na stelaż podtynkowy Rapid SL – 10 lat na wszystkie elementy w stelażu oraz 5 lat gwarancji na przyciski spłukujące. Ponadto, z uwagi na fakt, że mówimy o produkcie, który w założeniu będzie zamontowany na kilkanaście lat, warto uzyskać deklarację producenta dotyczącą czasu dostępności części zamiennych. W przypadku Grohe jest to 15 lat od momentu zakończenia produkcji.
Maciej Potyra
Pytanie do…
Który producent posiada w ofercie ponad 130 modeli przycisków spłukujących do WC?