Dobre ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim prawidłowa regulacja temperatury czynnika grzewczego, prawidłowa regulacja hydrauliczna i odpowiednie sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów przekazywania energii ze źródła ciepła do pomieszczeń. Aktualnie praktycznie każdy nowy budynek posiada takie rozwiązanie. Często ogrzewanie podłogowe nie stanowi jedynego systemu ogrzewania, ale współpracuje również z ogrzewaniem grzejnikowym. Rodzi to pewne komplikacje ze strony budowy samej instalacji, ale o tym w dalszej części artykułu.

Skąd ta wciąż rosnąca popularność systemów płaszczyznowych? Powodem są aspekty ekonomiczne, jak również właściwości użytkowe. Ogrzewanie płaszczyznowe wymaga niskich parametrów czynnika grzewczego ze względu na dużą powierzchnię grzewczą. Niskie parametry medium generują oszczędności z tytułu zużycia paliwa. Dodatkowo komfort stopy stawianej na ciepłej podłodze, np. w łazience, przekonuje coraz większą liczbę ludzi do stosowania takiego rozwiązania.

Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniej regulacji hydraulicznej, regulacji temperatury czynnika grzewczego oraz temperatury w pomieszczeniu – ogrzewanie podłogowe może stać się mało komfortowe, a nawet – w niektórych przypadkach – uciążliwe dla użytkownika.

Regulacja ogrzewania podłogowego a regulacja temperatury czynnika grzewczego

Zacznijmy od regulacji temperatury czynnika grzewczego. W tym celu stosuje się w instalacjach grupy mieszające. Rozpocznę może od wyjaśnienia różnic występujących pomiędzy stosowanymi w grupach zaworami mieszającymi. Jedne z nich posiadają już wbudowany czujnik, który umożliwia automatyczną regulację temperatury czynnika grzewczego. Zawory termostatyczne tego typu posiadają pokrętło ze skalą, dzięki któremu możliwe jest ustawienie konkretnej temperatury jaka powinna być utrzymywana (fot. 1).

Zawór mieszający termostatyczny 3-drogowy

Fot. 1. Zawór mieszający termostatyczny 3-drogowy Ottone z zakresem regulacji 20-43ºC.

Grupy mieszające oparte na takich zaworach nie potrzebują zewnętrznego sterowania, natomiast wymagają niekiedy ręcznej korekty nastawy temperatury w momencie, kiedy warunki pogodowe ulegną zmianie. Drugim rodzajem zaworów używanych do konstrukcji grup mieszających są takie, które w połączeniu z siłownikiem elektrycznym ściśle współpracują z automatyką kotła.

Dzięki temu zmiana temperatury wody zmieszanej dokonywana jest automatycznie przez kocioł wyposażony w regulator pogodowy. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego do warunków atmosferycznych i nie wymaga ingerencji użytkownika. Pozwala także na pewne oszczędności z tytułu obniżenia temperatury w układzie, kiedy na zewnątrz zrobi się cieplej.

Regulacja ogrzewania podłogowego a grupy mieszające

Ze względu na miejsce montażu grupy mieszające możemy podzielić na centralne oraz miejscowe. Pierwsze z nich instalowane są w kotłowni i odpowiadają za obniżenie parametru czynnika grzewczego w całym pionie. Tego typu rozwiązania tworzą tzw. centralny system mieszający.

Grupy miejscowe instaluje się bezpośrednio przy rozdzielaczach. Odpowiadają za obniżenie parametru tylko w pewnym fragmencie instalacji. Zazwyczaj jest to jedna kondygnacja lub tylko jej część. Mają kompaktową budowę po to by z łatwością można je było schować w szafce rozdzielaczowej (rys. 1).

Schemat działania grupy mieszającej termostatycznej Ottone do montażu bezpośrednio z rozdzielaczem

Rys. 1. Schemat działania grupy mieszającej termostatycznej Ottone do montażu bezpośrednio z rozdzielaczem.

W przeciwieństwie do centralnych grup mieszających oparte są w większości na zaworach termostatycznych trzy lub czterodrogowych. Zdarzają się natomiast grupy mieszające miejscowe, które bazują nieco na innym rozwiązaniu. Są mniej popularne wśród instalatorów, ale posiadają bardzo przydatną funkcję. Umożliwiają połączenie rozdzielacza do ogrzewania podłogowego pracującego na niskim parametrze z rozdzielaczem do ogrzewania grzejnikowego. W ten sposób pod względem parametrów pracy, w jednej szafce połączone są dwa różne systemy (fot. 2).

Grupa mieszająca z kapilarą łącząca dwa systemy: grzejnikowy i podłogowy

Fot. 2. Grupa mieszająca z kapilarą Ottone łącząca dwa systemy: grzejnikowy i podłogowy.

Taka grupa mieszająca wykorzystuje zawór termostatyczny grzejnikowy oraz głowicę z kapilarą. Jest to idealne rozwiązanie dla niewielkich budynków (domy jednorodzinne), gdzie występuje ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. Pozwala zaoszczędzić pieniądze wydane na dodatkową szafkę i fragment instalacji obsługujący tylko grzejniki.

Dobór grup mieszających

Dobór grup mieszających powinniśmy dokonywać, patrząc na aspekt ekonomiczny oraz techniczny (parametry pracy). Często budynki posiadają ogrzewanie podłogowe na kilku kondygnacjach. Powoduje to, że na każdym poziomie będzie zamontowany przynajmniej jeden rozdzielacz. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej wyposażyć taką instalację w jedną lub kilka centralnych, odpowiednio wydajnych grup mieszających niż w kilkanaście mniejszych przy każdym rozdzielaczu. Bardzo istotne w takim przypadku jest odpowiednie dobranie pod względem przepływów – zaworu i pompy występującej w grupie.

Regulacja ogrzewania podłogowego – uwaga na błędy

Częstym błędem jest dobór zbyt małej pompy albo zaworu mieszającego o małym współczynniku kv. Pompa nie jest w stanie pokonać oporów hydraulicznych w pętlach ogrzewania podłogowego, a przez zawór nie przepływa wystarczająca ilość medium potrzebnego do obsłużenia wszystkich pętli. Bardzo ważna jest odpowiednia regulacja temperatury w grupach mieszających.

Dość częstym błędem – zwłaszcza w rozwiązaniach z zaworami termostatycznymi – jest ustawienie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Zbyt niska powoduje niedogrzanie pomieszczeń, a zbyt wysoka niepotrzebne przegrzewy. Często też użytkownik nie zostaje poinformowany, że w przypadku zmiany warunków pogodowych powinien dokonać ręcznej zmiany temperatury na zaworze.

Regulacja ogrzewania podłogowego a regulacja hydrauliczna pętli

Kolejnym ważnym elementem jest regulacja hydrauliczna poszczególnych pętli ogrzewania podłogowego. Każdy profesjonalny projekt powinien zawierać takie wytyczne, natomiast często jest inaczej. Wiadomo, że poszczególne pętle ogrzewania podłogowego posiadają różną długość, a tym samym różny opór hydrauliczny.

Aby odpowiednio zrównoważyć te opory, należy tak ustawić przepływomierze w rozdzielaczu podłogowym, aby przepływ był dopasowany do długości rury. Tutaj w przybliżeniu można przyjąć na każde 100 metrów rury o średnicy 16 x 2 mm około 2-2,3 l/min. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się robić dłuższych pętli niż 100-110 m. Bardzo często spotyka się instalacje ogrzewania podłogowego, gdzie przepływomierze są całkowicie odkręcone lub wszystkie ustawione na taką samą wartość.

Obydwa przypadki to błąd. Pętle mają różne długości, a co za tym idzie – różną moc grzewczą. Logicznie rozumując, najdłuższe powinny otrzymać największą „porcję” czynnika grzewczego, a najkrótsze najmniejszą. Jeżeli ich odpowiednio nie wyregulujemy, woda będzie krążyć w nadmiarze przez pętle najkrótsze (najmniejszy opór hydrauliczny), natomiast w tych najdłuższych (największy opór hydrauliczny) zaobserwujemy jej niedobór, co spowoduje niedogrzanie części podłogi. Różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem z pętli nie powinna przekraczać 8-10ºC. Jeżeli jest za duża, końcówka pętli nie będzie grzała i należy zwiększyć przepływ, jeżeli za mała – zmniejszyć.

Regulacja temperatury w pomieszczeniu

Bardzo istotnym elementem w ogrzewaniu podłogowym jest regulacja temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na konstrukcje tego typu systemów – niemożliwy jest (jak w przypadku zwykłych grzejników) montaż głowic termostatycznych, które regulują temperaturę w pomieszczeniu.

Realizuje się to natomiast przy pomocy sterowania elektronicznego, w którego skład wchodzą zazwyczaj regulatory temperatury (termostaty) umieszczone w każdym pomieszczeniu, współpracujące przewodowo lub bezprzewodowo (drogą radiową) z listwami sterującymi oraz głowicami termoelektrycznymi zamykającymi lub otwierającymi poszczególne pętle (rys. 2).

Schemat sterowania ogrzewaniem podłogowym

Rys. 2. Schemat sterowania ogrzewaniem podłogowym (źródło: Tech).

Aktualnie głównie z powodów ekonomicznych pomija się stosowanie tego typu rozwiązań. Wiąże się to bardzo często z przegrzewami pomieszczeń, ponieważ nie ma elementu w instalacji, który odciąłby dopływ czynnika grzewczego do odpowiednio nagrzanego już pomieszczenia. W nowym budownictwie lub w budynkach dobrze ocieplonych przegrzewy w wyniku braku sterowania mogą być bardzo uciążliwe, a ogrzewanie podłogowe staje się mało komfortowe. Dodatkowo niepotrzebnie tracona jest energia, za którą w dzisiejszych czasach słono płacimy.

Podsumowując, dobre ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim prawidłowa regulacja temperatury czynnika grzewczego, prawidłowa regulacja hydrauliczna i odpowiednie sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Łukasz Biernacki

Jedna myśl na temat “Regulacja ogrzewania podłogowego

 • 31 lipca 2017 o 18:02
  Permalink

  Witam,
  mam pytanie co do ustawienia odpowiedniej wartości natężenia przepływu dla danej pętli ogrzewania podłogowego. Czy określenie odpowiedniej wartości przepływu w danej pętli ogrzewania podłogowego nie powinno się opierać na poprawnie określonej mocy jej mocy, określonej na etapie projektowania instalacji. Znając moc danej pętli, parametry czynnika (t_z/t_w), c_p(t_śr), ρ (t_śr) można obliczyć natężenie przepływu dla danej pętli. Powyższy sposób moim zdaniem może powodować przeszacowanie lub niedoszacowanie wartości przepływu, a co za tym idzie brak wyregulowania hydraulicznego całego układu.
  Pozdrawiam Olesek Mateusz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij