Stelaże instalacyjne są to konstrukcje nośne wykonane ze stali, które zostały wyposażone w przyłącza do armatury wodociągowej i kanalizacyjnej.

Pozwalają one na zaprojektowanie pomieszczeń sanitarnych w niekonwencjonalny i bardzo nowoczesny sposób.

Stelaże instalacyjne pozwalają na szybki montaż przyborów sanitarnych (ceramiki sanitarnej) oraz na utrzymanie łazienki lub toalety w nienagannej czystości. Dotyczy to przede wszystkim misek ustępowych, wokół których na podłodze gromadzi się bardzo dużo brudu i bakterii.

Jeśli wśród domowników jest więcej panów, którzy najczęściej korzystają z miski ustępowej na stojąco, a w toalecie nie ma pisuaru, to utrzymanie podłogi w czystości jest nie lada wyzwaniem (szczególnie, jeśli panowie korzystają często z napojów wysokoprocentowych). Doskonałym przykładem takich problemów jest scena z pociągu z filmu „Dzień świra”, kiedy to główny bohater próbuje skorzystać z toalety na stojąco w trakcie jazdy pociągiem.

Do takich ,,pociągowych” toalet powinno się często wchodzić tylko w kaloszach. W przypadku zamocowania miski nad podłogą na stelażu przetarcie podłogi mopem nie nastręcza wielu problemów i trwa bardzo krótko.

Stelaże instalacyjne – na ramie

Całość konstrukcji spłuczki montowana jest w specjalnie spawanej ramie montażowej zamocowanej do ściany w pomieszczeniu lub przymocowanej do wolnostojącej ścianki instalacyjnej wykonanej z profili stalowych ocynkowanych. Stelaże instalacyjne podtynkowe umożliwiają bardzo swobodną aranżację wnętrz w toaletach i łazienkach, a także pozwalają na łatwy, bezpieczny i bardzo szybki montaż wiszącej ceramiki sanitarnej oraz armatury zasilającej i odprowadzającej zużytą wodę do przewodów kanalizacyjnych.

Producenci tych wyrobów produkują je do: misek ustępowych, umywalek, pisuarów, bidetów oraz ściennych zestawów odpływowych do natrysków (Geberit, Kessel, Viega). Dodatkowo w skład tych konstrukcji wchodzą również stelaże instalacyjne dla osób niepełnosprawnych. Umożliwiają one zamocowanie specjalnych uchwytów ułatwiających korzystanie z przyborów sanitarnych (Viega) osobom mającym trudności w poruszaniu się.

Stelaże instalacyjne – podział

Stelaże instalacyjne można podzielić na dwie główne grupy:

  • do zabudowy ciężkiej (zamurowywane w ścianie z cegły),
  • do zabudowy lekkiej (obłożone płytą gipsowo-kartonową lub płytami gipsowo-włókninowymi).

Pokrycie płytą

Zarówno w zabudowie w ściance instalacyjnej, jak i w ścianie wolnostojącej elementy montażowe, na których opiera się ceramika sanitarna, należy zabudować jednowarstwowo wodoodporną płytą gipsowo-kartonową gr. 18 mm (typu ,,grubas”) lub dwuwarstwowo wodoodporną płytą gipsowo-kartonową gr. 12,5 mm (2 x 12,5 mm). Bardzo częstym błędem jest zabudowa stelaży (w szczególności do misek ustępowych i bidetu) 1 warstwą płyty gipsowo-kartonowej o gr. 12,5 mm.

Zbyt cienka warstwa płyty, na której opiera się miska, może spowodować popękanie glazury na styku z przyborami sanitarnymi. Wymiana popękanych płytek i zamocowanie nowej, dodatkowej płyty wraz z wykafelkowaniem uniemożliwi na pewien czas korzystanie z toalety. Może to być przykre i uciążliwe dla mieszkańców, szczególnie w przypadku wieloosobowej rodziny.

Stelaże instalacyjne do zabudowy lekkiej (suchej) mogą być montowane w następujący sposób:

  • w zabudowie w ścianie działowej o konstrukcji metalowej lub drewnianej bez użycia wsporników dystansowych,
  • w zabudowie w ścianie instalacyjnej z użyciem wsporników dystansowych.

Jeżeli uwarunkowania konstrukcyjne ściany w pomieszczeniu sanitarnym nie wymuszają zastosowania odpowiedniego rozwiązania, to tańszym wyjściem jest stelaż do zabudowy ciężkiej. Montaż takiej spłuczki jest nieco trudniejszy i wymaga więcej czasu, co jest zrekompensowane jej dużo niższą ceną. Stelaże instalacyjne do zabudowy mokrej są to konstrukcje wykonane najczęściej z profili metalowych lub blaszanej ramy mocowanej bezpośrednio do ściany za pomocą uchwytów dystansowych.

Uchwyty pozwalają na poziome i równe ustawienie całej konstrukcji zbiornika w ścianie. Na koniec całość konstrukcji zostaje obmurowana cegłami w ścianie i obłożona glazurą. Niestety wykonanie głębokiej wnęki na spłuczkę oraz jej zamurowanie zajmuje sporo czasu i jest czynnością bardzo pracochłonną. Dlatego też instalatorzy niezbyt chętnie podejmują się montażu tych konstrukcji. Spłuczki do zabudowy ciężkiej nie mogą być bezpośrednio obciążone ceramiką sanitarną.

Zamocowanie ich odbywa się na powierzchni wymurowanej i wykafelkowanej ścianki. Niewidoczna dla oka, a przede wszystkim bardzo cicho działająca instalacja to marzenie każdego użytkownika. Dźwięki dochodzące z toalety (w szczególności nocą) są bardzo uciążliwe nie tylko dla domowników, ale również sąsiadów. Ukrycie rur i wyciszenie instalacji (kanalizacyjnej i wodociągowej) izolacją możliwe jest dzięki elementom prefabrykowanym (ściankom instalacyjnym).

Praca z prefabrykowanymi elementami montażowymi jest łatwiejsza i dużo szybsza. Koszty przygotowania miejsca pracy, dostawy i składowania materiałów będą również dużo niższe. Możliwość dokładniejszej kalkulacji zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Prefabrykowane elementy instalacji montowane są na ścianie, a następnie są zamurowywane.

Na metalowej ramie montażowej znajdują się zamocowane fabrycznie przyłącza armaturowe, śruby mocujące, elementy rur, a w przypadku WC także podtynkowa spłuczka. Taką ramę konstrukcyjną przykręca się śrubami za pomocą kołków do ściany. Zostaje więc dość miejsca dla instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Przewody można przeprowadzić i podłączyć bezkolizyjnie w bardzo szybki sposób.

Kolejną czynnością jest obłożenie płytami g.-k. całej konstrukcji ramy wraz z instalacją naścienną w przypadku pionów instalacyjnych do wysokości sufitu, a w przypadku elementów prefabrykowanych – do wysokości zbiornika spłukującego. Kompletnie wyposażona toaleta lub łazienka powstaje bardzo sprawnie, a konstrukcja ściany, na której montowane są sanitariaty, nie ulega osłabieniu na skutek wykonanych głębokich bruzd.

Elementy składowe systemu montuje się zgodnie z projektem po uprzednim wytyczeniu trasy przewodów, osi urządzeń, usytuowaniu króćców zasilających i odpływowych. Następnie instaluje się wszystkie wymagane rury i złączki. Swobodny dostęp do całej instalacji umożliwia prawidłowe i wygodne zamontowanie (zaprasowanie) złączek oraz prawidłowe zaizolowanie i zamocowanie wszystkich rur.

Na tym etapie prac po przeprowadzeniu próby szczelności można rozpocząć zamurowywanie instalacji. Po zakończeniu prac murarskich i otynkowaniu ściany łazienkę można wyłożyć glazurą. Zamocowanie i podłączenie armatury oraz wszystkich elementów wyposażenia sanitarnego nie sprawi żadnych kłopotów. Spłuczki podtynkowe do zabudowy mokrej zabezpieczone są izolacją termiczną przeciwdziałającą kondensacji pary wodnej.

Stelaże instalacyjne do zabudowy lekkiej

Podstawowym elementem konstrukcyjnym systemu jest stalowa, spawana, lakierowana rama wykonana ze specjalnych profili. Stanowi ona podstawę do zamocowania pozostałych elementów konstrukcyjnych. Tymi elementami są: zbiornik płuczący, uchwyty do armatury, kolana odpływowe, trawersy do montażu specjalnych uchwytów dla niepełnosprawnych (TECE).

W konstrukcji stelaża znajdują się miejsca do zainstalowania wszystkich części składowych zestawu. Zamontowana zgodnie z instrukcją rama nośna przenosi całkowite obciążenie zainstalowanych na niej przyborów sanitarnych (np. miska ustępowa, bidet wraz z ciężarem osoby korzystającej z sanitariatu).

Konstrukcja nośna stelaża zaprojektowana i wykonana jest tak, aby mogła przejąć duże obciążenia z zamontowanych przyborów sanitarnych (w szczególności misek ustępowych – 400 kg, umywalek – 150 kg, bidetu – 400 kg oraz pisuaru – 50 kg). Wszystkie elementy konstrukcyjne stelaża (kolana odpływowe, uchwyty) są tak skonstruowane, aby przejąć siły nacisku zainstalowanego przyboru sanitarnego.

Powierzchnia samej ramy musi być zabezpieczona powłoką antykorozyjną. Najczęściej jest to emalia proszkowa. Kolor tej emalii pozwala na identyfikację producenta stelaża. To właśnie na ten element konstrukcyjny producenci stelaży dają użytkownikowi 10 lat gwarancji. Sama rama jest elementem konstrukcyjnym, który praktycznie się nie psuje.

Stelaże instalacyjne firmy TECE są w kolorze czerwonym, firmy Geberit w kolorze niebieskim, a firmy Viega w kolorze zielonym. Jeśli użytkownik ma problem z rozpoznaniem producenta stelaża (bo kupił mieszkanie na rynku wtórnym), to kolor ramy pozwoli mu na identyfikację producenta. Większość wytwórców tych konstrukcji nanosi swoje logo firmowe na powierzchnię przycisku spłukującego.

Szukając części do danego modelu spłuczki, należy podać producenta, którego nazwę należy odczytać z powierzchni przycisku. Bardzo ciekawe i znakomite rozwiązanie serwisowe wprowadziła pierwsza ze wspomnianych firm.

Wszystkie nowe konstrukcje zaworów spustowych, przycisków spłukujących, zaworów napełniających oraz płytek do kostek dezynfekujących (umieszczanych pod przyciskiem spłukującym) pasują idealnie do starych modeli spłuczek produkowanych wiele lat temu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla prac serwisowych, gdyż bardzo ułatwia pracę instalatorowi oraz ogranicza ilość części zamiennych.

Głębokość zabudowy stelaża zależy głównie od głębokości spłuczki, ale również konstrukcji ramy. I tak na przykład głębokość zabudowy standardowego stelaża do zabudowy suchej o nazwie Duofix Sigma wynosi 12 cm, ale jest również stelaż o głębokości zabudowy tylko 8 cm.

Stelaże można zainstalować nie tylko do ściany, ale również w narożniku pomieszczenia lub w zabudowie wolnostojącej (wyspa instalacyjna). Podtynkowe systemy instalacyjne pozwalają na ukrycie wszelkich elementów instalacji, a jednocześnie nie zajmują więcej miejsca niż rozwiązania klasyczne, np. spłuczki kompaktowe.

Systemy spłukiwania WC

Najpopularniejszym w Polsce systemem spłukiwania jest spłuczka zbiornikowa – czy to w wersji natynkowej, czy to spłuczki ceramicznej zamontowanej na misce ustępowej, czy wreszcie spłuczki podtynkowej. Popularne jeszcze całkiem niedawno spłuczki ciśnieniowe praktycznie zniknęły z rynku, a to za sprawą generowanych przez mechanizm uderzeń hydraulicznych i hałasu.

Coraz powszechniej w toaletach stosowane są spłuczki podtynkowe. Szacuje się, że ich udział w ilości spłuczek sprzedawanych w Polsce przekracza 40% i jest największy w całej gamie systemów spłukiwania toalet. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele modeli spłuczek pochodzących od wielu producentów.

Bardzo często spotykam się z pytaniem, co się stanie, jeśli spłuczka się popsuje i co wówczas trzeba zrobić. Czy będę musiał skuwać ścianę, aby ją naprawić? Dlaczego jedna z firm posiada zbiornik spłuczki produkowany wraz z rurą spustową jako całość (brak połączeń), a inna produkuje swoje zbiorniki spłukujące z rurą spustową, która jest przycinana na żądaną długość. Które rozwiązanie jest lepsze? Na te pytania odpowiem w kolejnym artykule.

Andrzej Świerszcz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij