Artykuł jest apelem do wykonawców: czytajcie wytyczne producentów, bądźcie na bieżąco z normami, kierujcie się też zdrowym rozsądkiem i wykonujcie instalacje tak, jakbyście dla własnej rodziny to robili!
W artykule poświęconym „Kwiatkom instalacyjnym” przyjrzymy się elementowi instalacji jakim jest komin. W bogato ilustrowanym materiale pokaże Państwu częste błędy w budowie i eksploatacji komina.
Komin ceramiczny
Na zdjęciu numer 1 pokazano uszkodzenia wkładu ceramicznego od przewodu spalinowego – pękniecie na skutek nieprawidłowego, niezgodnego z instrukcją montażu elementów. Efektem tego jest nieszczelność przewodu, ryzyko zadymienia i pożaru. Rada – powierzać wykonywanie instalacji sprawdzonym ekipom, które mają doświadczenie w budowie systemów kominowych z tego typu materiałów.
Komin do kotła z zamkniętą komorą spalania
Zdjęcie numer 2 przedstawia nieprawidłowy sposób zakończenia wylotu przewodu spalinowego od kotła gazowego z zamkniętą komora spalania. Prawidłowy montaż powinien zapewnić doprowadzenie powietrza przewodem powietrzno-spalinowym Efektem takiego „rozwiązania” jest z jednej strony nieprawidłowa praca kotła, z drugiej zaś – zasysanie powietrza z przewodu kominowego. Może to skutkować uszkodzeniem kotła zanieczyszczeniami z wnętrza przewodu. Ciekawe, kto dokonywał odbioru takiego urządzenia?
Komin dymowy i wentylacyjny
Na fotografii numer 3 widoczne są wyloty przewodów dymowych (wydłużone). Wyloty przewodów wentylacyjnych wykonano jako górne. Jest to wykonanie nieprawidłowe, niezgodne z Polska Normą. Efektem jest ryzyko zadmuchiwania przewodów wentylacyjnych, nawiewanie powietrza do pomieszczeń (wytworzenie odwrotnego ciągu powietrza).
Komin do kotła z zamkniętą komorą spalania po raz drugi
Zdjęcie numer 4 pokazuje nieprawidłowe, niezgodne z wymaganiami producenta urządzenia grzewczego (kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania), wyprowadzenie przewodu powietrzno-spalinowego. Efektem jest nieprawidłowa praca kotła. Skutkuje to ryzykiem częstych awarii i brakiem serwisu gwarancyjnego. Kto za to będzie płacił? Na pewno nie wykonawca, tylko użytkownik!
Wentylacja kuchni
Na fotografii numer 5 zaprezentowano wentylację kuchni wykonaną z wykorzystaniem rur PCV powyżej okien. Jest to oczywiście niezgodne z wymaganiami Polskiej Normy w tym zakresie. Efektem, niekorzystnym dla właściciela mieszkania, jest odwracanie ciągu we wspomnianych kanałach, nawiewanie zimnego powietrza do mieszkań, wykraplanie pary wodnej w kanałach i zaciekanie ścian wilgocią. A wystarczy sięgnąć do Polskich Norm (i oczywiście „Magazynu Instalatora” – przyp. red.).
Komin i brak otynkowania
Brak otynkowania przewodu kominowego pokazano na fotografii numer 6. Widoczna jest tam przylegająca okładzina z płyty OSB! Z oczywistych przyczyn jest to niezgodne z wymaganiami Polskiej Normy. Efektem takiego rozwiązania (funkcjonującego!) jest ogromne ryzyko zadymienia poddasza oraz pożaru dachu.
Nieprawidłowe wykonanie przewodu dymowego systemowego
Na ostatnim zdjęciu nr 7 zaprezentowano nieprawidłowe wykonanie przewodu dymowego systemowego. Wykonawca nie przestrzegał wymagań producenta komina (chyba w ogóle się z nimi nie zapoznał). Efektem, którego konsekwencje (również finansowe) poniesie właściciel obiektu, jest rozszczelnienie komina, a także ryzyko zadymienia i pożaru (tu konsekwencje mogą być już gorsze, bo zagrażające życiu i zdrowiu).
Na koniec chciałbym zaapelować do wykonawców: czytajcie wytyczne producentów, bądźcie na bieżąco z normami, kierujcie się też zdrowym rozsądkiem i wykonujcie instalacje tak, jakbyście dla własnej rodziny to robili.
Marcin Ziombski, mistrz kominiarski
niektóre zdjęcia rodem z usterki..;) warto dbać o komin, w końcu to nie tylko estetyka…od tego zależy też nasze bezpieczeństwo! my zainwestowaliśmy w fachowców i jest super!