Jakie zastosować rury do instalacji? Jak je połączyć: spawać, skręcać, zgrzewać, a może zaciskać?

Wybór instalacji rurowych jest tak samo istotny jak wybór odpowiednich urządzeń.

Instalacje rurowe są często zabudowane w ścianach albo w posadzce, co powoduje, że ewentualna awaria będzie nas kosztowała wiele więcej niż nawet najdroższy materiał, który mogliśmy użyć. Wybór systemu rurowego powinien być przemyślany.

Firma Viega jest producentem wielu rodzajów złączek do zastosowania w praktycznie każdej instalacji zarówno w budynku mieszkalnym, biurowym, jak i instalacji przemysłowej. Złączki firmy Viega mogą być użyte do łączenia rur wykonanych z miedzi, stali czarnej, stali odpornej na korozję, polietylenu czy klasycznej stali ocynkowanej.

Wysoka precyzja wykonania

Wspólną cechą wszystkich naszych wyrobów jest wysoka precyzja wykonania, co skutkuje trwałością połączeń, a dobór materiałów, z których wykonywane są nasze wyroby, gwarantuje odporność na korozję, nawet gdy mamy do czynienia z wodą o wysokiej agresywności. Przykładem są złączki gwintowane czy przedłużki wykonywane z brązu, czyli materiału, który w odróżnieniu od mosiądzu czy stali ocynkowanej jest odporny na oddziaływanie korozyjne agresywnych wód wodociągowych. Dzięki zdolności brązu do wytwarzania na wewnętrznej powierzchni rur ochronnej warstwy katodowej system Sanpress gwarantuje długowieczność instalacji, zapewniając jednocześnie wysoki standard higieniczny.

Instalacja wody pitnej

  • Stal ocynkowana

Stal ocynkowana jest jeszcze stosowana w instalacji wody pitnej ze względu na stare nawyki zarówno wykonawców, jak i projektantów. Trwałość takiej instalacji pomoże nam oszacować norma PN-EN 12502-3. Dowiadujemy się z niej, że korozja wżerowa rozpoczyna się od temperatury 35°C niezależnie od składu wody wodociągowej, a z kolei wartości chlorków, siarczanów, azotanów i zasadowości ogólnej decydują o intensywności procesów korozyjnych. Korozja wżerowa stali ocynkowanej nie oznacza koniecznie perforacji rury.

Wewnetrzne instalacje rurowe - Viega235-3

Chodzi o stopniowe pozbywanie się warstwy cynku i odsłanianie tym samym rury czarnej. Analizując informacje zawarte w powyższej normie, okazuje się, że są rejony kraju, gdzie materiał ten nie może być stosowany w instalacji wody zimnej. Chodzi tu na przykład o rejony Warszawy zasilane wodą z Wisły, a także Inowrocław, Kłodawę, Nową Sól, Świnoujście, Kołobrzeg i wszystkie inne miejsca, gdzie wodociągi korzystają ze studni głębinowych znajdujących się w sąsiedztwie pokładów soli. W instalacji ciepłej wody użytkowej materiał ten nigdzie nie powinien być stosowany.

  • Miedź

Zgodnie z wytycznymi COBRTI mamy trzy kryteria stosowalności miedzi odnośnie do składu wody pitnej. Odczyn ma być wyższy od 7, azotanów ma być mniej niż 30 mg/l i stosunek zasadowości ogólnej do siarczanów ma być większy od 2. Stosowanie miedzi w instalacjach wody pitnej łączy się także ze spełnieniem pewnych warunków:

– Prędkości przepływu ograniczone do 1 m/s w poziomach i pionach oraz do 2 m/s – punkty czerpalne. Tymczasem nowa norma PN EN 806 sugeruje podniesienie prędkości przepływu ze względów higienicznych do odpowiednio 2 i 4 m/s.

– Lutowanie lutem twardym często prowadzi do przegrzania materiału, co skutkuje wypłukiwaniem jonów miedzi do wody. Stosowanie złączek zaprasowywanych Profipress likwiduje ten problem.

  • Stal odporna na korozję

Alternatywą dla miedzi jest stal odporna na korozję 1.4521. Nie wymaga niskich prędkości przepływu (zalecenia PN-EN 806-3), ma niższą rozszerzalność cieplną. Spośród systemów metalowych właśnie ten materiał budzi coraz większe zainteresowanie ze względu na jego trwałość i walory higieniczne. Oferujemy dwa rodzaje rur (ferrytyczne i austenityczne) oraz dwa systemy kształtek zaprasowywanych – Sanpress (brąz) oraz Sanpress Inox (stal odporna na korozję). Wszystkie oferowane przez nas wyroby są przygotowane do transportu wód łagodnych i agresywnych korozyjnie.

  • Tworzywa sztuczne

Instalacja c.w.u. jest najtrudniejszą ze względów eksploatacyjnych instalacją dla rur z tworzywa, gdyż poddana jest oddziaływaniu temperatury przez cały rok 24 godziny na dobę (dotyczy części podlegającej cyrkulacji), a właśnie temperatura jest czynnikiem degradującym ten materiał. Ponadto instalacja musi być odporna na przegrzew (70ºC w każdym punkcie czerpalnym), co oznacza, że przewody znajdujące się bliżej źródła ciepła będą pracowały w odpowiednio wyższej temperaturze. Norma PN EN ISO 21003-1 podaje maksymalną temperaturę pracy w instalacji c.w.u. 80ºC, ale czas oddziaływania nie może przekroczyć jednego roku przez całe życie instalacji.

Ponadto norma PN EN 806-2 mówi o konieczności, by w każdym punkcie czerpalnym, 30 s po pełnym otwarciu zaworu, temperatura wypływającej wody wynosiła minimum 60ºC. Oznacza to, że przygotowujemy się do podniesienia pracy instalacji o kolejne 5°C. W związku z tym ta sama norma wprowadza dwie klasy rur z tworzywa. Klasa pierwsza ma temperaturę projektową 60°C i klasa druga ma temperaturę projektową 70°C. Firma Viega już teraz produkuje tylko rury klasy drugiej – Smartpress Pro – w wersji 10 barów (norma PN EN ISO 21003-1 dopuszcza 4, 6,8, 10 barów).

Instalacja centralnego ogrzewania

  • Stal czarna

Zgodnie z PN-93 C-04607 woda do napełniania instalacjcji c.o wykonanych ze stali czarnej nie może zawierać więcej niż 150 mg/l chlorków i siarczanów, w tym chlorków nie więcej niż 100 mg/l. Zwracamy na ten fakt uwagę, gdyż norma powyższa jest przywołana w Rozporządzeniu, a praktyka jest taka, że instalacje są napełniane wodą wodociągową bez sprawdzenia jej składu.

Ze względu na coraz mniejszą liczbę spawaczy firma Viega wprowadziła na rynek system kształtek zaprasowywanych Megapress przeznaczonych dla grubościennych rur czarnych. Kształtki są wyposażone w ceniony przez wykonawców system SC Contur pozwalający wykryć niezaprasowane połączenia. Ceniona jest także szybkość montażu w porównaniu z połączeniami spawanymi oraz w przypadku remontów – brak niebezpieczeństwa zaprószenia ognia.

Wszystkie powyższe cechy posiada także nasz system Prestabo przeznaczony dla rur cienkościennych.

  • Miedź

Zgodnie z PN-93 C-04607 w instalacjach mieszanych stal/miedź (np. przewody miedziane grzejniki stalowe) zawartość jonów agresywnych chlorków i siarczanów nie może przekraczać 50 mg/l, z czego chlorków nie może być więcej niż 30 mg/l. Woda o takim składzie rzadko jest dostępna w sieci wodociągowej. Montując taką instalację, należy stosować inhibitory korozji. Nie można jej napełniać wodą z sieci cieplnej. Do montażu zalecamy nasz system Profipress.

Wewnetrzne instalacje rurowe - Viega235-4

  • Tworzywa sztuczne

Norma PN EN ISO 21003 (i pokrewne) dopuszcza wyższą maksymalną temperaturę pracy, a mianowicie 90ºC ze względu na krótszy czas oddziaływania (sezon grzewczy). Jednak czas pracy w tej temperaturze jest ograniczony do jednego roku. W temperaturze 80°C – 10 lat, 60°C – 25 lat. Stosowanie temperatury zasilania 80°C uważamy za ryzykowne, gdyż nawet niewielkie jej przekroczenie, na przykład na skutek błędów w eksploatacji, spowoduje gwałtowny spadek trwałości przewodów z tworzywa. Także w tym przypadku warto stosować przewody wyższej klasy, by zachować szansę na przetrwanie instalacji w przypadku awarii. Polecamy Smartpress Pro – zgodnie z PN EN ISO 21003-1 – klasa 5 – 10 barów.

Nowa era w instalacjach gazowych

Do 2010 roku w Polsce instalacje gazowe można było wykonywać z rur stalowych czarnych łączonych przez spawanie, ewentualnie łącząc je przy pomocy złączek gwintowanych. Ponadto instalację gazową za gazomierzem można było wykonać z rur miedzianych, łącząc je za pomocą złączek lutowanych, lutem twardym. Pewność i szczelność takich połączeń zależy od doświadczenia i pewnej ręki instalatora. Firma Viega jako pierwsza wprowadziła na rynek polski złączki zaprasowywane do gazu Profipress G.

Złączki Profipress G możemy stosować zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w budownictwie wielorodzinnym. W budynkach wielorodzinnych rurociągi z miedzi możemy stosować tylko za gazomierzami. Możliwość wykonania instalacji tylko za gazomierzami jest ograniczeniem, ale tak naprawdę jest to część instalacji, której wykonanie jest najbardziej kłopotliwe, zwłaszcza podczas remontów. Wykonanie instalacji przy pomocy złączek zaprasowywanych Profipress G w mieszkaniach, w których mamy zabudowy drewniane, tapety czy meble, jest zdecydowanie bezpieczniejsze i mniej kłopotliwe.

100% pewności – 0 pomyłek

Chcąc zapewnić 100% pewność połączenia, Viega już w roku 2001 wprowadziła do kształtek zaprasowywanych system SC-Contur. Wszystkie kształtki zaprasowywane (rury metalowe oraz polietylenowe) są tak zbudowane, że każde połączenie, które zostało przez przeoczenie niezaprasowane, będzie ujawnione jako nieszczelne podczas napełniania. Jest to rozwiązanie szczególnie cienione przez wykonawców. Doświadczenie monterów daje im świadomość ryzyka wykonania instalacji pod tynkiem bądź w posadzce.

Wewnetrzne instalacje rurowe - Viega235-2

W porównaniu z połączeniami lutowanymi, spawanymi czy skręcanymi oszczędzamy czas, a Viega gwarantuje, że połączenie jest trwałe i bezpieczne. Viega, opracowując i produkując złaczki zaprasowywane, kieruje się przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa. Zaprasowując złączkę Viega na rurach miedzianych, ze stali nierdzewnej, rurach ze stali czarnej niestopowej, a także rurach PE-Xc, każdy będzie miał pewność, że instalacja przetrwa znacznie więcej, niż oczekują tego urzędy certyfikujące czy normy. Tak szeroki asortyment materiałów kształtek, rur oraz uszczelek umożliwia stosowanie systemów firmy Viega także w instalacji gazów technicznych: do sprężonego powietrza, argonu, acetylenu, azotu, dwutlenenku węgla, metanu czy helu. Ponadto możemy je stosować do instalacji olejowych, amoniaku czy biogazu.

Adam Brząkowski

Pytanie do…

W jaki sposób Państwa firma dba o trwałość instalacji ciepłej wody użytkowej podczas eksploatacji i przegrzewów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij