V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych

W dniach 26 – 28 lutego 2018 roku w hotelu Grand Royal w Poznaniu, odbyło się V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych.

Było to już piąte z kolei spotkanie profesjonalistów, na co dzień zajmujących się diagnostyką uszkodzeń ciepłowniczych sieci preizolowanych. Wzięło w nim udział ponad 130 uczestników reprezentujących 32 przedsiębiorstwa ciepłownicze z całego kraju, 5 firm wykonawstwa robót preizolowanych i serwisu technicznego oraz 10 dostawców technologii i sprzętu pomiarowego, w tym 5 czołowych producentów systemów preizolowanych obecnych na rynku polskim.

Pierwszy dzień konferencji V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych tradycyjnie rozpoczął się od dyskusji nad propozycjami zawartości Zeszytu nr 3 Wytycznych Forum DCSP będący kontynuacją wydrukowanego jesienią wiosną 2017 r. przez INSTAL Zeszytu nr 2, który został rozesłany bezpłatnie do większości ośrodków ciepłowniczych w kraju. Adam Dwojak z firmy DORATERM, odpowiadający za merytoryczne przygotowanie konferencji, omówił wyniki ankiety „Drogowskaz Forum DCSP” przeprowadzonej wśród uczestników zeszłorocznego Forum.

V forum diagnostow cieplowniczych sieci preizolowanych - 1

Głównym celem tej analizy było określenie priorytetów tematycznych dla planowanych w następnych latach dyskusji w ramach corocznych konferencji. Następnie, rozpoczęto omawianie zagadnień, których wprowadzenie do Wytycznych planowane było na rok bieżący. Po dokonanym przez Adama Dwojaka wprowadzeniu, prowadzona była ożywiona dyskusja nad optymalnym wyprowadzaniem drutów pomiarowych spod endcap dla rurociągów o średnicach powyżej DN 250 oraz zasad definiowania różnorodnych pojęć w branży ciepłociągów preizolowanych.

Ten drugi temat, wywołany został przez Ireneusza Iwko z firmy Logstor, który jest głównym Polskim negocjatorem w międzynarodowych spotkaniach ekspertów zajmujących się zatwierdzaniem norm, w tym tych dotyczących nazewnictwa.

V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych – po przerwie…

Po przerwie obiadowej, dyskusja moderowana przez Adama Dwojaka koncentrowała się na temacie stref bez nadzoru w niektórych kształtkach preizolowanych dostarczanych przez producentów systemów oraz lokalizacji miejsca awarii charakteryzującej się wysoką rezystancją. Głos zabrał też znany producent sprzętu pomiarowego Leszek Wróbel z firmy LEVR, postulując zmianę podejścia do niektórych kategorii pomiarów diagnostycznych w związku z coraz powszechniej pojawiającym się „szumem informacyjnym”, który powoduje wiele nieporozumień pomiędzy kadrą zarządzającą sieciami ciepłowniczymi, ekipami diagnostycznym oraz producentami urządzeń monitorujących i wykrywających uszkodzenia.

Ten blok tematyczny „Panelu Diagnostów” zakończył Jerzy Kozłowski z TESTERON prezentując aktualne informacje o zmianach na rynku dostaw reflektometrów, w tym o wycofaniu z rynku decyzją producenta reflektometrów marki RiserBond.

Na koniec dnia pierwszego…

W ostatnim bloku tematycznym pierwszego dnia konferencji, w ramach „Panelu technologii”, zaprezentowano kompleksowo zagadnienie ciepłociągów preizolowanych układanych metodą bezwykopową. Tematyka stosowania nowych technologii układania ciepłociągów preizolowanych w terenie, gdzie nie ma możliwości lub zgody na tradycyjne metody odkrywkowe oraz diagnostyka systemu alarmowego w tego typu fragmentach sieci staje się coraz powszechniejsza i organizatorzy Forum, chcieli przybliżyć podstawowe jej aspekty tym, którzy mieli z tymi zagadnieniami mniejszą styczność. Adam Dwojak dokonał wprowadzenia i omówił systemy preizolowane możliwe do układania metodą bezwykopową.

Następnie, Andrzej Wieszołek, zaproszony na konferencję ekspert z firmy Tracto Technik, znanego niemieckiego producenta urządzeń stosowanych w różnego typu technologiach bezwykopowych, zaprezentował szczegółową informację, które z dostępnych technologii i w jakim zakresie mogą być stosowane w ciepłownictwie. Ze względu na późną porę, zagadnienia związane z diagnostyką systemu alarmowego w rurociągach typu flexi ułożonych metodą przewiertu sterowanego przełożono do omówienia na kolejny dzień. Pierwszy dzień konferencji zakończył się wspólną uroczystą kolacją.

V forum diagnostow cieplowniczych sieci preizolowanych - 5

Dzień drugi  V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od podsumowania tematyki obrad z dnia poprzedniego, w tym dokończenia tematyki związanej z diagnostyką systemu alarmowego w rurociągach typu flexi ułożonych metodą przewiertu sterowanego. Adam Dwojak z DORATERM, omówił podstawowe problemy związane z analizą wykresów reflektometrycznych zebranych w trakcie diagnostyki ciepłociągów Casaflex i Flexwell firmy Brugg Systemy Rurowe.

W kolejnej sesji „Panelu Diagnostów”, Adam Dwojak wprowadził uczestników Forum w problematykę zastosowania techniki reflektometrycznej do diagnostyki systemów rezystancyjnych typu „Brandes”. Zagadnienia związane z ciepłociągami preizolowanymi typu rezystancyjnego po raz drugi pojawiły się w programie Forum DCSP, głównie za sprawą obecności wśród uczestników konferencji przedstawicieli Veolia Energia Warszawa oraz LPEC Lublin, które to firmy obsługują wyłącznie ten typ sieci oraz innych ośrodków, np. EPEC Elbląg czy PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa Jastrzębie Zdrój, które również obsługują część odcinków swoich sieci w tej technologii. Obserwując dyskusję nad tym zagadnieniem wśród uczestników konferencji, widać było, że warto podejmować również tematy o ograniczonym zakresie zainteresowanych, pomimo faktu, iż ponad 90% ciepłociągów preizolowanych w Polsce budowanych jest w technologii impulsowej.

Kolejny blok programowy V Forum koncentrował się na idei zdalnego nadzoru nad siecią preizolowaną. Organizatorzy konferencji wprowadzili już na stałe do programu corocznych spotkań prezentację nowości z zakresu systemów nadzoru nad rozbudowaną preizolowaną siecią ciepłowniczą oraz postępu aplikacji praktycznych związanych z zagadnieniami zdalnego nadzoru nad siecią, w tym porównanie „on line” systemów czołowych producentów dostępnych na rynku polskim.

Panel Inwestora

Każde z uprzednich edycji Forum DCSP miało swój temat przewodni, wokół którego organizatorzy gromadzili grono uznanych ekspertów gotowych do „przełożenia” na język codzienny najtrudniejszych kwestii naukowych i technologicznych. Tym razem, powrócono do tematyki opartej o formułę „Panelu Inwestora”, która nieobecna była przez jakiś czas w programach corocznych konferencji.

V forum diagnostow cieplowniczych sieci preizolowanych - 7

W tej części obrad, Ewa Kręcielewska, Kierownik Działu Badań i Standardów/ Kierownik Laboratorium Badawczego z Veolia Energia Warszawa, w bardzo ciekawy sposób przybliżyła problematykę wymagań dotyczących szkoleń dla monterów rurociągów preizolowanych z uwzględnieniem systemów nadzoru. Dopełnienia tej prezentacji dokonał Ireneusz Iwko z Logstor-a, przedstawiając aktualny stan norm krajowych i międzynarodowych w tym zakresie. Była to próba rozpoczęcia szerokiego dialogu w kwestii stosowanych obecnie standardów szkoleń dla monterów sieci oraz możliwości weryfikacji ich wiedzy i doświadczenia przed powierzeniem im zadań w ramach realizacji inwestycji sieciowych.

Druga część „Panelu Inwestora” poświęcona była problematyce przygotowania inwestycji budowy nowych sieci pod kątem zapewnienia wysokiego poziomu wykonawstwa oraz skutecznej egzekucji praw gwarancyjnych inwestora. Uczestnicy konferencji otrzymali wcześniej drogą mailową artykuł problemowy Adama Dwojaka z Doraterm dotyczący tego zagadnienia, który był wstępem do szerokiej dyskusji w trakcie obrad plenarnych.

W części trzeciej „Panelu Inwestora”, zaproponowano uczestnikom konferencji próbę spojrzenia na budowę sieci preizolowanej z perspektywy projektanta oraz geodety odpowiedzialnego za inwentaryzację powykonawczą. Zaproszono zewnętrznych ekspertów w osobach projektanta sieci preizolowanych Ryszarda Sobańskiego z poznańskiej firmy Rysobud oraz geodety Mieszka Świerkowskiego ze znanej firmy produkującej markowy sprzęt geodezyjny Leica Geosystems z polskim oddziałem w Warszawie. Było to ciekawe zestawienie oczekiwań (często też uzasadnionych pretensji) ze strony diagnostów sieci preizolowanych borykających się w codziennej pracy z wadliwie wykonanym i realizowanym projektem lub niedokładną geodezyjną mapą powykonawczą z ograniczeniami czy też realiami życia codziennego, z jakimi w swojej pracy spotykają się profesjonalni projektanci i geodeci pracujący na zlecenie inwestora z branży ciepłowniczej.

Czas na koncert i nagrody…

Drugi dzień konferencji zakończył się uroczystą kolacją z przerwą na występ poznańskiego zespołu SuperDuo grającego muzykę opartą o hiszpańskie rytmy gitarowe, który uświetnił tegoroczne ogólnopolskie spotkanie diagnostów z branży ciepłociągów preizolowanych.

Tuż przed koncertem , ogłoszono rozstrzygnięcie II Konkursu Fotograficznego Forum DCSP na najciekawsze zdjęcie związane z branżą ciepłociągów preizolowanych pn. „Ciepła rura…czy inna bzdura”. Kontynuując tradycję rozpoczętą podczas ubiegłorocznej konferencji, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Forum ogłoszono rozpoczęcie przyjmowania prac konkursowych. Drogą mailową napłynęło blisko trzydzieści zdjęć a szesnaście z nich zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału. Propozycje konkursowe zostały zaprezentowane uczestnikom konferencji w kuluarach sali konferencyjnej w formie wydruków na dużych tablicach oraz w formie slajdów komputerowych w przerwach między obradami.

Każdy z uczestników konferencji otrzymał specjalną kartę do głosowania i mógł oddać jeden głos na wybrane przez siebie zdjęcie. Decyzją uczestników, zwycięzcą konkursu został wybrany Mariusz Dziedzicki z Veolia Energia Poznań za zdjęcie nr 8 pt. „Szaszłyk”. Drugie miejsce zajął Piotr Gładosz z PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa Jastrzębie Zdrój za zdjęcie nr 7 pt. „Nowa metoda przesyłu ciepła – pancerna brzoza” a miejsce trzecie zajął Paweł Kraj z EPEC Elbląg za zdjęcie nr 9 pt. „Połączenie trójnika – poziom MISTRZ”. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez organizatorów.

V forum diagnostow cieplowniczych sieci preizolowanych - 9

„Szaszłyk”autor Mariusz Dziedzicki – zwycięzca konkursu fotograficznego

Firmy TESTERON i DORATERM – organizatorzy V Forum Diagnostów Ciepłowniczych Sieci Preizolowanych w Poznaniu pragną podziękować wszystkim uczestnikom konferencji za liczny udział, zaangażowanie w dyskusji oraz wspaniałą przyjacielską atmosferę tego wyjątkowego spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij