Oryginalny amerykański system Hide-A-Hose od kilkunastu lat z powodzeniem montowany jest na całym świecie.
W Polsce dostępny jest od kilku lat i ma już wielu zagorzałych zwolenników. Hide-A-Hose idealnie nadaje się do budynków murowanych. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które uważają noszenie ze sobą standardowego węża odkurzacza centralnego za uciążliwe lub problematyczne. Dzięki zastosowaniu systemu HAH do sprzątania potrzebujemy jedynie rękojeści i wybranej ssawki.
Wystarczy wyjąć wąż z gniazda na odpowiednią długość, a po skończonym sprzątaniu przyłożyć rękę do jego końcówki aby automatycznie schował się z powrotem do gniazda. Wąż umieszczony jest w położonej za gniazdem pętli instalacyjnej. Jedno gniazdo HAH pozwala obsłużyć nawet do 200m² powierzchni sprzątania. System ten możemy wykorzystać w małych i dużych obiektach mieszkalnych i przemysłowych.
System Hide-A-Hose możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszym etapie rozkładamy orurowanie zgodnie z instrukcją montażu systemu HAH. Natomiast w drugim etapie montujemy gniazda ssące, węże, funkcjonalne dodatki oraz odpowiednio dobraną jednostkę centralną i akcesoria.
Pierwszy etap to wykonanie projektu oraz montaż instalacji. Zestaw instalacyjny na jedno gniazdo HAH składa się z różnych ilości materiałów pvc w zależności od przyjętej długości węża (9,1/12,2/15,2/18 m). Szacunkowy koszt pierwszego etapu- wykonanie jednego gniazda HAH (materiał i robocizna) wynosi około 800 zł netto. W skład zestawów instalacyjnych wchodzi: rura dwuwarstwowa, złączki do rury, kaseta do gniazda ssącego, łuki 90°,45° i 22,5°.
Nowa kaseta montażowa do montażu przed tynkami znacznie ułatwia montaż gniazda ssącego. Główną jej zaletą jest wbudowany ruchomy króciec przyłączeniowy, który dzięki możliwości manewrowania w różne strony znacznie ułatwia osadzanie gniazda ssącego HAH, a także pozwala w łatwy sposób ustawić odpowiedni kąt podejścia instalacji.
Przy drugim etapie możemy wykorzystać gotowe zestawy podłączeniowe składające się z wybranej długości węża HAH i odpowiedniego gniazda HAH.
Przy tym etapie montujemy jednostkę centralną oraz dodatkowe urządzenia typu szufelka automatyczna, Vroom czy Wally Flex. Uzupełnieniem tego etapu jest nabycie akcesoriów do sprzątania.
Poniżej przedstawiono instrukcję montażu systemu HAH.
Joanna Urbaniak
570 560 339
Fot. 1. Planujemy ułożenie pętli wykorzystując łagodne łuki 90, 45 i 22,5°.
Fot. 2. Na początku instalacji mocujemy pętlę redukcyjną, która zabezpieczy wąż przed wciągnięciem go do rurociągu.
Fot. 3. Wyznaczamy miejsce montażu kasety HAH – optymalna wysokość jej osadzenia to 80 cm od gotowej posadzki, w tym miejscu wykuwamy bruzdę o głębokości 10 cm.
Fot. 4. Na odcinku od kasety montażowej do posadzki wykuwamy płytszą bruzdę o głębokości 8 cm, w której zamontujemy rurę instalacyjną. Wkładamy kasetę montażową w bruzdę. Montujemy rurę antystatyczną z łukiem 90° oraz odpowiedni łuk 22 lub 45°.
Fot. 5. Rozkładamy rury, tworząc pętle z łagodnych łuków.
Fot. 6. Składamy i sklejamy całą pętlę klejem systemowym.
Fot. 7. Cała instalacja musi być poprowadzona w jednej płaszczyźnie. Jeśli na drodze przebiegu rurociągu pojawią się przeszkody (inne instalacje), należy przenieść je nad lub pod niego.
Fot. 8. Na całej pętli montujemy elektryczne przewody sterujące i wyprowadzamy je w puszce (w systemie bezprzewodowym pomijamy ten etap).
Fot. 9. Gipsujemy kasetę montażową, pamiętając o zlicowaniu jej frontu z tynkiem, przykręcamy maskownicę do kasety montażowej.
Fot. 10. Całą instalację, razem z podejściem pod kasetę, zabezpieczamy pianką montażową. Uwaga! Należy pamiętać, że cała instalacja musi być sklejona systemowym klejem, a cięcie rur trzeba dokładnie ogradować.
Fot. 11. W sprzedaż dostępne są gotowe zestawy do przygotowania pętli HAH do konkretnej długości węża.
Fot. 12. Instalację Hide-A-Hose możemy poprowadzić w suficie podwieszanym i zamontować podejścia pod gniazdo z góry.