Przejścia rurowe przyłączy wodnych, kanalizacyjnych itp. są przyczyną nieciągłości w murze, a tym samym w wykonanej izolacji wodnej, przeciwwilgociowej w łazience, kuchni, łaźni itd. Każda nieciągłość izolacji powoduje duże ryzyko penetracji wody. Woda, jak wiadomo, drąży skałę, stąd bardzo łatwo może przenikać przez pęknięcia w fugach, płytkach, dalej przez klej (te produkty nie stanowią bariery wodnej), do materiałów będących pod izolacją, czyli podłoża.

Izolację wykonuje się często na całej płaszczyźnie, nie troszcząc się zbytnio o szczegóły, które są najważniejsze z punktu widzenia trwałości całej izolacji. W takich przypadkach należy zacząć od szczegółu, aby przejść do ogółu. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o dodatkowe wsparcie specjalnych produktów, takich jak mankiety, przejścia rurowe, instalacyjne. Bez tych materiałów w dłuższym okresie czasu nic nie będzie działać prawidłowo.

Uszczelnienie przejścia rurowego – uwaga na materiał

Zacznijmy od tego, że nie jest możliwe trwałe wykonanie izolacji we wrażliwym miejscu tylko przy pomocy zwykłych izolacji podpłytkowych, takich jak folie w płynie czy szlamy uszczelniające. Inne jest rozszerzanie termiczne PCV, PE, miedzi, a inne materiałów budowlanych mineralnych, ciągła praca może spowodować utratę przyczepności tak wykonanego uszczelnienia czy też jego pęknięcie. Poza tym przyczepność materiałów mineralnych do PCV, różnych rodzajów metalów jest ograniczona, co w dłuższym okresie może mieć wpływ na nieszczelności.

Uszczelnienie przejścia rurowego – grubość warstwy

Dodatkowo należy wspomnieć o pewnym błędzie, który czasem występuje w tym miejscu. Chcąc dodatkowo „mocniej” uszczelnić przejście instalacyjne, nakłada się jednorazowo grubszą warstwę izolacji – w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Gruba warstwa będzie bardzo długo wysychać i wiązać, co wydłuża czas wykonywania kolejnych prac. Bardzo istotne, aby podczas pracy z produktami uszczelniającymi, izolacyjnymi zapoznać się z instrukcją ich stosowania. Szczególnie ważne są maksymalne grubości warstwy (ta często oscyluje wokół 1,5-2,0 mm) oraz czas schnięcia (kilka godzin). Produkty te, ze względu na specyficzny skład, mają bardzo duży skurcz, co przy skłonnościach niektórych wykonawców do „ulepszania” technologii, zwiększania jednorazowo nakładanej warstwy izolacji doprowadza często do pęknięcia izolacji. Jak wiadomo, pęknięta izolacja to żadna izolacja, stąd w miejscach pęknięć woda przenika do podłoża, a to jest niebezpieczne.

Długotrwałe zawilgocenie powoduje niszczenie materiałów budowlanych, szczególnie tych nieodpornych na działanie wody, takich jak tynki gipsowe, gipsowo-wapienne, wylewki anhydrytowe. Należy wspomnieć, że materiały budowlane, te wodo- i mrozoodporne, także mogą ulec zniszczeniu pod wpływem długo utrzymującej się wilgoci. Z wilgocią migrują sole, które mogą krystalizować, niszcząc przy okazji materiały budowlane. Wilgoć to także przyczyna rozwoju mikroorganizmów – glonów, grzybów. Jednak najczęściej nieszczelności uwidocznione są w postaci mokrych plam, przecieków. Często w zupełnie innymi miejscu niż to, gdzie występuje uszkodzenie. Woda może migrować pod posadzką, wzdłuż instalacji, by wyjść w najsłabszym miejscu.

Uszczelnienie przejścia rurowego – mankiety uszczelniające

Mając to wszystko na uwadze, przejście instalacyjne należy uszczelnić za pomocą specjalnych rozwiązań. Są to specjalne mankiety uszczelniające. Materiał uszczelniający to elastomer, który jest nałożony lub też zatopiona jest w nim tkanina, siatka lub włóknina poliestrowa, polietylenowa lub inna. Elastomer może też być powleczony tkaniną, jedno- lub dwustronnie. Dwustronne nałożenie siatki oczywiście wzmacnia tkaninę na rozciąganie, rozerwanie. Niektóre rodzaje uszczelnień mogą być wykonane z elastomeru i fizeliny polietylenowej czy polipropylenowej. Materiały te są w pełni elastyczne nawet w bardzo zróżnicowanych temperaturach. Różnica w rodzaju tkaniny, włókniny może determinować możliwość użycia produktu na zewnątrz pomieszczeń, możliwość odkształceń.

Wyroby ścienne do rur o małych średnicach to uszczelnienia o kształcie kwadratu o boku ok. 10 cm, z otworem pośrodku, przez który przechodzi np. rura instalacji wodnej, c.o. itp. Materiały podłogowe do rur o dużych średnicach, np. kanalizacyjnych, są zdecydowanie większych wymiarów, w którym otwór wycina się samodzielnie w zależności od średnicy rury. Należy pamiętać, aby otwór był mniejszy od średnicy rury, tak aby ciasno nachodził na jej zewnętrzną ścianę. W niektórych krajach, rzadziej w Polsce, wykorzystuje się takie tkaniny jako uszczelnienie, izolację podłoża, zamiast wykonywania izolacji z folii w płynie czy też szlamu polimerowo-cementowego. Tkaninę taką wkleja się na podłoże za pomocą kleju do płytek, najczęściej elastycznego, lub izolacji szlamowej, a po jego wyschnięciu przykleja się dalej płytki bezpośrednio do tkaniny.

Wykonanie

Samo uszczelnienie przejścia rurowego nie stanowi dużego problemu i nakładu pracy. Dany element wkleja się za pomocą wykorzystywanej masy uszczelniającej (nanosi się ją na podłoże oraz przechodzący element, przykłada się mankiet uszczelniający), następnie pokrywa część z wystającą włókniną dodatkową porcją izolacji. Wiele pytań odnośnie do wklejania takich elementów dotyczy strony, którą należy wklejać – niepisana zasada jest taka, że strona zadrukowana logiem firmy dystrybuującej jest na zewnątrz. Nie jest konieczne całkowite pokrycie elementu zaprawą izolacyjną, w niektórych przypadkach takie działanie jest wręcz niekorzystne ze względu na to, że niektóre zaprawy izolacyjne, szczególnie szlamy jednoskładnikowe, mają dużo większą sztywność niż wklejany element. Po wyschnięciu wykonywana jest dalsza część izolacji podpłytkowej na pozostałych powierzchniach ścian i podłóg. Należy pamiętać o nałożeniu jej co najmniej dwukrotnie. W tym przypadku najlepiej jest nakładać więcej warstw mniejszej grubości niż na odwrót. Każda kolejna warstwa to redukcja możliwości pozostawienia podłoża bez pokrycia zaprawą izolacyjną.

W przypadku wykonywania uszczelnień podłoży trudno przyczepnych, takich jak np. stal, polietylen, zaleca się odpowiednie przygotowanie tego podłoża. Nie tylko oczyszczenie jest tu ważne, czasem bardzo istotne jest pokrycie rury warstwą zwiększającą przyczepność, np. żywicą epoksydową posypaną piaskiem kwarcowym. Żywica epoksydowa będzie tu mieć dwojakie zadanie, z jednej strony ma wysoką przyczepność do różnorakich materiałów i w połączeniu z piaskiem będzie tworzyć warstwę kontaktową, z drugiej strony ograniczy możliwy wpływ izolacji na uszczelniany materiał. W wielu przypadkach szlamy uszczelniające działają korozyjnie na ocynkowane blachy, także blachy tytanowo-cynkowe. Zjawisko występuje najczęściej na balkonach i tarasach przy obróbce blacharskiej, ale warto dmuchać na zimne. Warto też sprawdzić informacje od producenta izolacji, jak zachowuje się w kontakcie z danym podłożem.

Fuga czy silikon?

Bardzo ważne, aby wystające elementy instalacyjne odpowiednio obrobić także przy połączeniu z płytkami ceramicznymi. Zaprawy izolacyjne oraz odpowiednie mankiety izolują szczegół przejścia w warstwie izolacji. Ma to kolosalne znaczenie dla trwałości murów, tynków. Jednakże nie mniej ważne są uszczelnienia przejść przy płytkach, szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z wodą rozpryskową oraz w okolicach prysznica czy wanny. W tych miejscach warto zastąpić zwykłą cementową fugę silikonem. Będzie on elastycznym doszczelnieniem tego elementu. Wykonywanie spoiny trwale elastycznej, czyli w skrócie silikonowanie, nie wymaga od wykonawcy żadnych specjalnych umiejętności manualnych, wystarczy odrobina dobrych chęci, pistolet do wyciskania kartusza z silikonem oraz taśma zabezpieczająca przed nadmiernym zabrudzeniem.

Najważniejsze zasady wykonawcze, o których należy pamiętać, to przede wszystkim przyleganie masy tylko do dwóch powierzchni. W przypadku jej przylegania do większej liczby powierzchni może wystąpić uszkodzenie masy uszczelniającej – wyschnięta masa nie ma wtedy możliwości swobodnej pracy. W przypadku głębokich wypełnień zaleca się, w celu spłycenia spoiny, podparcie masy przy zastosowaniu profilu poliuretanowego lub polietylenowego (w postaci wałka lub rurki, często zwanego sznurem dylatacyjnym). Uszkodzenie spoin elastycznych może wystąpić także wówczas, gdy ułożona zostanie zbyt duża grubość masy. Warto pamiętać, że silikon silikonowi nie jest równy.

Rodzaje silikonów

Rozróżniamy dwa rodzaje silikonów: kwaśne i neutralne. Oba rodzaje mas sieciują, czyli utwardzają się poprzez kontakt z wilgocią zawartą w powietrzu.

Kwaśne – w trakcie sieciowania wydzielają kwas octowy; powoduje to, że w trakcie prac wydziela się specyficzny, mało przyjemny kwaśny zapach. Cechuje je wysoka przyczepność do różnorakich podłoży, za wyjątkiem niektórych tworzyw sztucznych. Silikony te posiadają obniżone pH, co powoduje, że mogą wywoływać korozję niektórych metalowych elementów oraz betonowego podłoża. Wchodzą także w reakcje z niektórymi skałami, szczególnie pochodzenia wapiennego (marmury), dlatego też do kamienia naturalnego stosowane są najczęściej innego typu wyroby.

Neutralne – w trakcie utwardzania wydzielają związki chemiczne o odczynie neutralnym, dzięki czemu nie powoduje one korozji metali, betonu czy kamienia naturalnego (dzięki czemu możliwość zastosowań wzrasta), nie wydziela się także przykry zapach w trakcie prac. Zwykle są bardziej trwałe od silikonów kwaśnych, mają też mniejsze tendencje do porastania biologicznego (choć ta cecha związana jest nie tylko z samym wyrobem, ale także z umiejętnym nałożeniem masy, a przede wszystkim z dbałością o higienę oraz rodzajem stosowanych środków do mycia tych elementów). Silikony te są tak samo elastyczne jak te kwaśne, tak samo dobrze przyczepne.

Uszczelnienia tych z pozoru małych elementów są bardzo istotne dla funkcjonowania izolacji jako całości, diabeł zawsze tkwi w szczegółach, a niedbalstwo to podstawowa przyczyna uszkodzeń. Bardzo ważne, aby stosować się do instrukcji i kart technicznych. Bardziej skomplikowane elementy przejść rurowych są doskonale rozrysowane na rysunkach technicznych, które można pobrać ze stron www prawie każdego producenta.

Bartosz Polaczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij