Rozwiązania kompletne proponowane przez Nilan to nowoczesne kotłownie, a właściwie „pompownie”, czyli rozwiązania oparte na wysokiej klasy pompach ciepła do ogrzewania, ciepłej wody i rekuperacji.

Od 45 lat Nilan produkuje w Danii wysokiej klasy urządzenia, które łączą nierozerwalnie trzy elementy istotne z punktu widzenia energooszczędnej instalacji. Żaden budynek nie może być efektywny energetycznie bez odpowiednio i spójnego systemu ogrzewania, kontrolowanej wymiany powietrza oraz oszczędnego przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Takie kompleksowe i spójne podejście do instalacji w budynkach stworzyło właśnie kompaktowe pompy ciepła Nilan, które już dziś są wzorem efektywności energetycznej i funkcjonalności. Nilan posiada w swojej ofercie dwa kompleksowe rozwiązania klasy premium dla budownictwa mieszkaniowego COMPACT P AIR 9 oraz COMPACT P GEO 9.

Pompa_ciepla_i_rekuperacja_klasy_premium
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan – schemat
Pompa_ciepla_i_rekuperacja_klasy_premium
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan – widok

Na ilustracjach 1 i 2 zaprezentowano Compact P + AIR 9 (kompakt z pompą powietrze-woda, rekuperatorem i zbiornikiem c.w.u.).

Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium – budowa Compact P AIR 9

Flagowe urządzenie Compact P AIR 9 składa się z dwóch podstawowych modułów: wewnętrznego Compact P zawierającego rekuperator z pompą ciepła, 180-litrowy warstwowy zbiornik na ciepłą wodę oraz 50-litrowy bufor układu centralnego ogrzewania oraz dodatkowego modułu zewnętrznego w postaci pompy ciepła AIR 9 typu powietrze-woda w układzie monobloku. Maksymalna mocy grzewczej zestawu wynosi 12,7 kW, z czego 3,7 kW dla wentylacji i 9 kW dla centralnego ogrzewania.

Moduł AIR 9 zasilający centralne ogrzewanie składa się z pompy ciepła o mocy 9 kW typu powietrze-woda wyposażonej w sprężarkę inwerterową oraz z 50-litrowego bufora, który pełni funkcje sprzęgła równoważącego obiegi grzewcze (pośredni pompy ciepła i układu c.o.). Układ ten posiada pompę obiegową obiegu pośredniego, a także steruje pompą centralnego ogrzewania, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału energetycznego zasilanego modulującą pompą ciepła.

Specjalne wykonanie hermetycznego modułu zewnętrznego pozwoliło na osiągnięcie SCOP na poziomie 5.11 przy niespotykanie niskim poziomie dźwięku jednostki zewnętrznej 46 dB; plasuje to urządzenie w klasie A+++ na szczycie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań.

Moduł Compact P to bazowy moduł urządzenia kompaktowego, który wyposażony jest w rekuperator z dodatkową pompą ciepła modułu wentylacyjnego. Compact P zapewnia wentylację do 430 m3/h i za pomocą wymiennika krzyżowego odzyskuje energię z powietrza wywiewanego. Dodatkowo urządzenie posiada wbudowaną w strumień powietrza wywiewanego pompę ciepła.

Pompa ta pozwala na podgrzewanie powietrza nawiewanego zamiast nagrzewnicy elektrycznej, tym samym przy pełnej wydajności pozwala ogrzać powietrze zimą, jednocześnie oszczędzając energię. Pompa ciepła modułu rekuperacyjnego zwiększa efekt odzysku do celów podgrzewania powietrza zasilającego (COP > 4 oraz SCOP 5,4).

Jakość powietrza

Obecnie każdy nowy budynek jednorodzinny musi być wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją. Zanim przejdziemy do szczegółów oszczędności energetycznej, warto wspomnieć o niemniej istotnej kwestii jakości powietrza.

Układ wentylacji mechanicznej gwarantuje odpowiedni klimat w budynkach. Głównym jego zadaniem jest odprowadzania zużytego, wilgotnego powietrza o obniżonej jakości i zastępowanie go świeżym, czystym, przefiltrowanym powietrzem.

Musimy zdać sobie sprawę, że powietrze w budynkach jest regularnie zanieczyszczane przez wiele źródeł. Sama jakość powietrza zewnętrznego pozostawia wiele do życzenia, ale także wiele cząstek uwalnianych jest z ubrań, nowych mebli, dywanów czy farb, jakimi pokryte są ściany. Wpływ na obniżenie jego jakości mają codzienne czynności, jak sprzątanie, gotowanie czy pranie, oraz urządzenia elektryczne używane w domu, np. telewizory czy komputery.

Poza emisją cząstek największe zagrożenie dla zdrowia mieszkańców stanowi wilgoć. W ciągu dnia jedna osoba wydziela do atmosfery około 2,5 litrów wilgoci, którą trzeba odprowadzić z pomieszczeń. Wyobraźmy sobie biura, gdzie przebywa naraz kilkadziesiąt osób.

Poziom wilgotności względnej wewnątrz budynków zmienia się w zależności od pory roku, ponieważ współczynnik ten uzależniony jest ściśle od temperatury zewnętrznej. W chłodnych miesiącach zimowych zaleca się, aby poziom wilgotności utrzymywał się w przedziale do 40 do 45%. Ważne jest również, aby nie był on niższy niż 20%, ponieważ zbyt mała wilgotność powoduje wysuszanie błon śluzowych, uczucie przesuszonej skóry oraz podrażnienia oczu.

Oszczędność energetyczna rekuperacji

Poprzez kontrolowanie wymiany powietrza można zaoszczędzić ponad 30% całego zapotrzebowania na ciepło ogrzewania zimą. Jest to ilość energii, jaką musimy przeznaczyć na ogrzanie powietrza wentylacyjnego, które wyrzucane jest na zewnątrz wentylacją grawitacyjną. Układ rekuperacji Nilan pozwala zawrócić do budynku do 96% tej energii, co bezsprzecznie obniża rachunki za ogrzewanie.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej z systemu wentylacji

Ilość energii do wytwarzania ciepłej wody użytkowej stanowi duży udział w bilansie energetycznym budynku. Obecnie dla czteroosobowej rodziny to ponad 3 tys. kWh potrzebnej energii rocznie. W urządzeniach Compact P Nilan poszedł o krok dalej od konkurencji, wykorzystując pompę ciepła rekuperatora.

Urządzenie przygotowuje ciepłą wodę, niejako przy okazji korzystając z pompy ciepła umieszczonej w module rekuperatora, zużywając przy tym średnio 1081 kWh/rok. Pompa ciepła modułu wentylacyjnego ogrzewa 180-litrowy zbiornik c.w.u. z COP > 3,4. Latem ładowanie może odbywać się przy okazji chłodzenia zupełnie za darmo.

* Wartość dodana – chłodzenie powietrza

Pompa ciepła modułu wentylacyjnego Compact P posiada jeszcze jedna zaletę. Z uwagi na to, że posiada* ona odwracalny obieg chłodniczy, pozwala na chłodzenie nawiewanego do pomieszczeń powietrza. Nowe domy są dobrze izolowane, a przez to łatwe do ogrzania. Z drugiej strony jednak nie łatwo pozbyć się ciepłego powietrza, kiedy latem na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz. Ze względu na niewielką ilość powietrza system nie działa jak klasyczna klimatyzacja, ale ponieważ powietrze przy okazji chłodzenia jest osuszane, to daje to dużo lepszy komfort niż zwykła wentylacja pasywna bez pompy ciepła.

Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan
Compact P + GEO 9 – schemat
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan   Compact P + GEO 9
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium Nilan Compact P + GEO 9

Na ilustracjach 3 i 4 zaprezentowano Compact P + GEO 9 (kompakt z pompą glikol-woda, rekuperatorem i zbiornikiem c.w.u.).

W ofercie Nilan występuje również urządzenie w wersji współpracującej z wymiennikami gruntowymi Compact P GEO 9. Moduł Compact P jest identyczny jak opisane wyżej rozwiązanie, czyli zawiera rekuperator z pompą ciepła, 180-litrowy warstwowy zbiornik na ciepłą wodę. W tym wypadku układ centralnego ogrzewania opiera się o pompę GEO 9 typu glikol-woda zamontowaną wewnątrz modułu Compact P. Maksymalna mocy grzewczej zestawu wynosi 12,7 kW, z czego 3,7 kW dla wentylacji i 9,0 kW dla centralnego ogrzewania.

Moduł GEO 9 zasilający centralne ogrzewanie składa się z pompy ciepła o mocy 9,0 kW typu glikol-woda wyposażonej w sprężarkę inwerterową oraz z 17-litrowego bufora. Pompa wyposażona jest w pompę obiegową układu obiegu glikolu, a także steruje pompą centralnego ogrzewania. Specjalne wykonanie hermetycznego modułu zewnętrznego pozwoliło na osiągnięcie SCOP na poziomie 5,49. Klasa energetyczna urządzenia to A+++ .

Przewagi nad konkurencją

Jeden sterownik

Jeden sterownik CTS 700 Touch obsługuje pracę wszystkich modułów i funkcji urządzeń Compact P AIR 9 i Compact GEO 9. Urządzenie samo może kalkulować, które źródło energii jest w danym momencie najbardziej efektywne do wymaganego przez użytkownika komfortu. Jeżeli trafi się chłodniejszy dzień w lecie lub w okresach przejściowych wiosną albo jesienią, kiedy wystarczy ogrzać dom powietrzem, to załączana jest pompa ciepła w rekuperatorze.

Pompa_ciepla_i_rekuperacja_klasy_premium - sterowanie
Pompa ciepła i rekuperacja klasy premium – sterowanie pompą ciepła Nilan

Jeżeli potrzebujemy więcej ciepła lub po prostu ciepłą podłogę w łazience, urządzenie załączy pompę ciepła do centralnego ogrzewania. Najnowszy sterownik CST 700 TOUCH z ekranem dotykowym posiada niezwykle czytelne funkcję nastaw na ekranie startowy, przez co zmiana parametrów jest możliwa natychmiast bez błądzenia po „menu”. Steruje rekuperatorem, pompą ciepła do ogrzewania, produkcją ciepłej wody oraz jakością powietrza.

Oszczędność miejsca

Zwarta konstrukcja i liczne funkcje połączone zostały w jedną bryłę, co daje minimalne wymagania na przestrzeń montażową oraz szybką i łatwą instalację. Kompaktowa jednostka Compact P AIR9 i Compact P Geo rozwiązuje kwestie ogrzewania, chłodzenia, ciepłej wody użytkowej a także wentylacji z rekuperacją aktywną, zachowując najwyższą efektywność energetyczną i to na powierzchni 0,54 m2.

Koszty montażu, termin i czas realizacji oraz jakość

­Koszty montażu, termin i czas realizacji oraz jakość to istotne kwestie, z którymi spotyka się zarówno inwestor, jak i instalator, montując dla niego energooszczędną pompę ciepła, rekuperator czy instalację przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kwestie te nabierają zupełnie nowego znaczenia szczególnie przy obecnej koniunkturze na rynku instalacyjnym.

Aby ułatwić instalatorowi sprawny i szybki montaż instalacji oraz uniknąć błędów i pomyłek, NILAN zdecydował się zamknąć wszystkie potrzebne w nowoczesnym domu funkcje w jednym urządzeniu i dostarczyć je na budowę w jednym opakowaniu, tak aby łatwo i sprawnie podłączyć urządzenie.

Żywotność

Żywotność pomp ciepła Nilan projektowana jest na 30 lat eksploatacji, dlatego już dziś rozwiązania marki Nilan muszą wybiegać w przeszłość.

Jacek Kamiński

Pytanie do…
Jakimi zaletami, z punktu widzenia projektanta i instalatora, powinno się wyróżniać urządzenie klasy premium służące ogrzewaniu i wentylacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij