Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeżywa swój renesans. Powodem tych trendów jest bardzo atrakcyjna cena wykonania takiej instalacji.

Z drugiej strony ten rodzaj ogrzewania pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego w pomieszczeniach.

Uzyskanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, gdzie zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowej jest to możliwe z dwóch powodów:

 • ogrzewanie elektryczne podłogowe pozwala na uzyskanie bliskiego ideałowi pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach,
 • dzięki precyzji regulacji temperatury i realizowaniu funkcji grzewczej indywidualnie w każdym z pomieszczeń możliwe jest dostosowanie poziomu temp. nie tylko do indywidualnych preferencji, ale również do funkcji pomieszczenia.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – dobór

Izolacja termiczna podłogi

Pierwszym i zasadniczym tematem jest grubość izolacji termicznej podłogi. Większość producentów mat i przewodów grzejnych sugeruje, aby grubość izolacji dla domów budowanych na gruncie wynosiła minimalnie 10 cm. Obecnie stosuje się nawet 30 i 40 cm, co przekłada się oczywiście na efektywność systemu i koszty eksploatacji. Dla nieogrzewanej piwnicy przyjmuje się 7 cm, a grubość warstwy i między stropami powinna wynosić min. 5 cm.

Mata czy przewód?

W drugiej kolejności musimy wybrać określone urządzenia – przewody grzejne lub maty grzejne. Jest to związane z miejscem instalacji urządzenia. Przewody grzejne instalowane są bowiem w warstwie wylewki podłogi, maty natomiast stosuje się bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi, które dzięki małej grubości (około 3 mm) układa się bezpośrednio na przykład pod terakotę w warstwie zaprawy klejowej.

Elektryczne_ogrzewanie_podlogowe_instalacja_
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – instalacja

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – miejsce ułożenia

Niezależnie od rodzaju urządzenia, jakie będzie ogrzewało podłogę, musimy ustalić miejsce, gdzie maty i/lub przewody grzejne będą ułożone. Jest to związane ze stałą zabudową w danym pomieszczeniu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe powinno mieć możliwość, aby od poziomu podłogi do mebli zostało minimum 5 cm dla swobodnego przepływu powietrza. W innym wypadku urządzenia grzewcze mogą się przegrzewać i z czasem przewody ulegną przepaleniu.

Szafki, łóżka…

Planując zabudowę, zwłaszcza kuchni czy łazienki, musimy uwzględnić powierzchnię netto do ogrzewania i na tej podstawie dobrać moc, a co za tym idzie – wielkość mat lub przewodów grzejnych. W tym miejscu należy wspomnieć o pewniej generalnej zasadzie doboru i wykonania instalacji, a mianowicie o tym, że nie należy dopuścić do sytuacji, w której przewody grzejne przechodzą przez szczeliny grzejne w pomieszczeniu lub między pomieszczeniami.

Dobierając urządzenia grzewcze dla danej powierzchni, musimy tak planować ich ułożenie, aby dla jednego pomieszczenia przewody lub maty grzejne były jednym obwodem grzejnym, a dla drugie kolejnym. Jeśli popełniliśmy błąd i mata dobrana do łazienki się w niej nie mieści, nie możemy kawałkiem wyjść na korytarz, gdyż w tym momencie przetniemy dylatację, co doprowadzi do awarii systemu spowodowanej rozerwaniem przewodów podczas pracy tych dwóch niezależnych powierzchni.

Lepiej w takiej sytuacji „zgubić” przewód grzejny maty, układając go w pomieszczeniu łazienki po uprzednim usunięciu z siatki montażowej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – nie tnij!

Niedopuszczalne jest również samodzielne ingerowanie w długość mat i przewodów grzejnych. Skrócenie maty i przewodu zgodnie z prawem Ohma spowoduje wzrost mocy jednostkowej urządzenia czterokrotnie na obydwu odcinkach. Taka moc z pewnością nie była założona przez producenta i będzie skutkować awarią.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – praca z matą

Maty grzejne to gotowe urządzenia – w tym wypadku przewód grzejny o małej średnicy połączony z przewodem zasilającym jest rozpięty i przymocowany do siatki z włókna szklanego. Przewody zasilające mają ok. 4 m długości. Całość jest skonstruowana tak, aby maksymalnie ułatwić samodzielny montaż.

Taka budowa pozwala montować maty w warstwie zaprawy klejowej pod np.: terakotę. Siatka ma szerokość 50 cm i w zależności od powierzchni całkowitej poszczególne modele różnią się jej długością. Produkowane są w następujących odmianach:

 • jednostronnie i dwustronnie zasilane;
 • o mocy 100 i 160 W/m2.

Maty zostały przystosowane do samodzielnego montażu – w opakowaniu z urządzeniem grzewczym znajdują się rurki i puszka instalacyjna. Decydując się na matę grzejną, klient otrzymuje aż 10 lat gwarancji, a jedynym warunkiem jej uzyskania jest zlecenie wykonania podłączeń elektrycznych instalatorowi z ważnymi uprawnieniami (elektryk). Dokona on przy tym niezbędnych pomiarów i wpisze uzyskane wartości w kartę gwarancyjną.

Sam dobór mat grzejnych jest banalnie prosty. W łazienkach, w których ogrzewanie podłogowe będzie zasadniczym systemem ogrzewczym, powinno się stosować maty o mocy 160 W/m2. W pozostałych pomieszczeniach i w przypadku dogrzewania w łazience wystarczające będą urządzenia 100 W/m2.

Instalacja maty grzejnej

Po uważnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania powinniśmy dokonać przymiarki „na sucho” maty grzejnej. Dzięki temu będziemy mogli dopasować naszą matę do kształtu pomieszczenia. Dopuszczalne jest rozcinanie siatki – trzeba uważać na przewód grzejny oraz, jeśli jest taka konieczność, częściowe wyprucie przewodu. Niedopuszczalne jest skracanie mat!

Matę układamy przewodem grzejnym skierowanym do dołu, co zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas rozprowadzania zaprawy klejowej. Pamiętać należy, aby stosować klej przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym – charakteryzuje się on zwiększoną plastycznością. Mata powinna być całkowicie zatopiona w zaprawie klejowej.

Izolacja i paraizolacja

Przewody grzejne instalujemy na warstwie izolacji termicznej i paraizolacji. Możemy wykorzystać do tego celu siatki montażowe, na których przewody upinamy w odpowiednich odległościach w zależności od mocy na metr kwadratowy i mocy jednostkowej przewodu. Bardzo pomocne będą do tego opaski kablowe popularnie zwane „zipami”.

Należy przy tym pamiętać, żeby nie przyłapać przewodu w szczycie pętlicy, co może doprowadzić do uszkodzenia izolacji kabla. Łapiemy opaskami na początku i końcu pętli. Możliwe jest również wykonanie wylewki w postaci dwuetapowej, wtedy na wylewce wstępnej rozkładamy i mocujemy specjalne listwy montażowe, które dzięki specjalnym uchwytom umożliwiają szybkie zamocowanie przewodów.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – rodzaj podłogi

Kolejnym krokiem jest wybranie materiału wykończeniowego podłogi. Materiały używane na posadzki nie powinny mieć zbyt dużego oporu cieplnego. Oznacza to, że możemy stosować terakotę, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych w specjalnym wykonaniu, wreszcie – mozaikę dębową.

W ostatnich czasach powszechne staje się stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami i parkietem. Wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznych produktów, np. parkiet z warstwą przeciwprężną.

Dla osób nielubiących brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej można polecić specjalne maty przeznaczone do montażu pod panele i deski warstwowe. Są one skonstruowane w taki sposób, aby ich grubość była minimalna – układa się je na wastwie wyrównującej do paneli lub desek warstwowych.

Elektryczne_ogrzewanie_podłogowe_dobor_podlogi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – przekrój podłogi

Maty mają ekran elektryczny i cieplny w postaci folii aluminiowej, co z jednej strony pozwala na lepsze rozłożenie ciepła, a z drugiej – zabezpiecza przed ewentualnym porażeniem w przypadku uszkodzenia przewodu. Na tak ułożonych matach rozkładamy folię PET, która zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem spowodowanym przez pracę pływającej podłogi.

W miejscach, w których ze względu na duże skomplikowanie powierzchni nie da się układać mat grzejnych, możemy zastosować specjalne supercienkie przewody grzejne do wylewek samopoziomujących. Dopuszczalne jest również instalowanie tych przewodów w warstwie zaprawy klejowej do terakoty.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i sterowanie

Planując montaż ogrzewania podłogowego, powinniśmy pamiętać o zastosowaniu regulatorów temperatury, które pomogą utrzymać odpowiedni komfort i zmniejszą koszty eksploatacji.

Na rynku znajdziemy duży wybór w rozmaitych konfiguracjach: od zwykłych wyposażonych w czujniki podłogowe, powietrzne, które tylko utrzymują zadaną temperaturą, aż po wyrafinowane, wyposażone w mikroprocesor minikomputery, umożliwiające programowanie dobowe, tygodniowe, zliczanie kosztów ogrzewania, same uczące się, w jakim czasie podłoga osiągnie zadaną temperaturę.

Obecnie możemy również wybrać urządzenia sterowane przez sieć WiFi za pomocą aplikacji mobilnych. Wspierane są zarówno systemy Android, jak i iOS. Takie rozwiązania dają nam namiastkę inteligentnego domu.

Podstawowy podział regulatorów na zwykłe i programowalne odnosi się do podziału ogrzewania na zasadnicze i wspomagające. Jeżeli nasza podłoga będzie ogrzewaniem podstawowym należy wybrać regulator zwykły najlepiej z czujnikiem powietrznym.

Jeśli decydujemy się na wariant „ciepła podłoga”, czyli dogrzewanie wybranych pomieszczeń, lepiej zastosować regulatory z możliwością programowania dodatkowo wyposażone w czujnik podłogowy. Możemy dzięki temu zautomatyzować czasy załączania podłogi (urządzenie nie grzeje, gdy na przykład nie ma nas w domu).

Pamiętajmy, że aby uzyskać wydłużoną 20-letnią gwarancję, elektryk powinien wykonać pomiary rezystancji izolacji. Powinien on również wykonać połączenie ogrzewania z instalacją elektryczną budynku. Przeglądów instalacji grzewczej dokonuje się co 5 lat razem z przeglądem instalacji eklektycznej.

Arkadiusz Kaliszczuk

W innym artykule przedstawiamy jak ustrzec się błędów podczas wykonywania elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Jedna myśl na temat “Elektryczne ogrzewanie podłogowe – dobór i montaż

 • 2 kwietnia 2019 o 14:34
  Permalink

  Świetny artykuł, dużo się z niego dowiedziałam, dzięki:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij