Co zrobić w przypadku, gdy system kominowy bądź wentylacyjny nie pracuje w sposób prawidłowy albo utracił szczelność? A może istnieją sposoby, by przywrócić sprawność istniejących kominów?

Inwestor projektując, a w późniejszej fazie budując dom, ma wpływ na wybór materiałów, z których zostanie on zbudowany. Wybierając system kominowy oraz wentylacyjny, zwraca uwagę na jego parametry, takie jak: wymiary kanałów, wydajność, żywotność systemu. Kupując jednak dom lub mieszkanie na rynku wtórnym, nie ma wpływu na rodzaj zastosowanych komponentów. Może jedynie sprawdzić, czy istniejące już instalacje działają poprawnie. Jeżeli tak, należy przestrzegać instrukcji eksploatacji oraz okresowo weryfikować ich działanie. W artykule podejmę temat jakim jest renowacja komina.

Renowacja komina a prawo

Zarówno komin, jak i wentylacja są bardzo ważnymi instalacjami w każdym domu, z punktu widzenia prawa wymagane jest, by każde pomieszczenie posiadało wentylację o wydajności stosownej do jego przeznaczenia. Prawnie wymagany jest również komin odprowadzający produkty spalania z urządzenia grzewczego na zewnątrz.

Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie instalacji kominowej oraz wentylacyjnej nie wystarczy, ważne, by zgodnie z obowiązującym prawem przeprowadzać okresowe kontrole oraz czyszczenia w częstotliwości określonej w prawie budowlanym. Weryfikacja sprawności oraz czyszczenie komina powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Szczelność komina

Jednym z najważniejszych aspektów zarówno systemów wentylacyjnych, jak i kominowych jest ich szczelność. Komin podczas użytkowania narażony jest na zmienność temperatur, działanie kondensatu i innych związków chemicznych, które znajdują się w produktach spalania. Również podczas czyszczenia systemy kominowe narażone są na powstawanie pęknięć czy zagłębień mogących skutkować późniejszą utratą szczelności.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa brak szczelności w kominie może skutkować przedostawaniem się spalin lub dymu do pomieszczeń mieszkalnych, co stanowi zagrożenie i może doprowadzić do zatrucia bądź uduszenia znajdujących się w nim osób.

Jeżeli w kominie zostanie wykryta nieszczelność, należy niezwłocznie zaprzestać używania urządzenia grzewczego aż do momentu, w którym komin będzie w pełni sprawny. Istnieje wiele sposobów renowacji kominów, poniżej opisane zostały wybrane rozwiązania.

Masa uszczelniająca i renowacja komina

Pierwszym sposobem naprawy jest renowacja komina przy użyciu masy uszczelniającej. Zestaw do renowacji składa się z: wyciągarki, specjalnych gąbek o wymiarach i kształcie dobranym do rozmiaru renowowanego komina oraz specjalnej masy uszczelniającej, którą szlamuje się komin. Na szczycie komina umieszcza się wyciągarkę z linką stalową, którą spuszcza się na dno komina. Do końca wyciągu podpina się gąbkę, a następnie umieszcza ją w kominie.

Renowacja komina - masa uszczelniająca
Renowacja komina – masa uszczelniająca

Ważne, by między ściankami komina a gąbką nie było żadnych szczelin, przez które może wypłynąć masa. Masę uszczelniającą należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie umieścić ją na dnie komina. Przy pomocy wciągarki należy unosić ku szczytowi komina gąbkę, która to dociskając masę uszczelniającą do wszelkich pęknięć czy zagłębień, wypełni je, jednocześnie uszczelniając komin.

Procedurę szlamowania komina należy powtarzać w ilości uzależnionej od stanu komina. Szlamowaniu mogą zostać poddawane zarówno kanały odprowadzające produkty spalania, jak i kanały wentylacyjne, które utraciły szczelność.

Renowacja komina – frezowanie

Frezowanie komina jest kolejnym sposobem, by dokonać renowacji komina. Metoda ta pozwala na zwiększenie średnicy komina poprzez usunięcie części materiału tworzących ścianki obecnego komina. Istnieje wiele metod frezowania komina, najbardziej popularne jest wykorzystanie wiertła koronkowego bądź frezu łańcuchowego.

Renowacja komina – wiertło koronkowe

W pierwszej metodzie na szczycie komina umieszcza się wiertarkę wraz z wiertłem koronkowym, którym to wierci się otwór o zamierzonej wielkości. Urządzenie wykorzystuje szereg przedłużek, co pozwala na renowację komina dowolnej wysokości. Używając wiertła koronkowego, należy pamiętać, że musi być ono chłodzone, w przeciwnym razie prace nie będą postępowały efektywnie oraz możliwe jest uszkodzenie narzędzia.

Renowacja komina – frezłańcuchowy

Drugą metodą jest wykorzystanie frezu łańcuchowego, który to umieszczany jest na specjalnym wale u podstawy komina. Ogniwa łańcucha, będące częścią frezu, podczas obracania ulegają sile odśrodkowej i odchylają się na zewnątrz. Tarcie metalowych części frezu o ściankę komina powoduje ubytek materiału i powiększenie średnicy komina.

Frezowanie komina jest rozwiązaniem poprawiającym ciąg w istniejącym szczelnym kominie, dzięki zwiększeniu rozmiarów kanału odprowadzającego spaliny. Jeżeli komin nie jest szczelny, a rozmiar komina nie pozwala na umieszczenie wkładu, który zapewniałby prawidłowy ciąg, należy wyfrezować komin, a następnie umieścić w nim wkład o odpowiednio dużej średnicy.

Renowacja komina - frezowanie
Renowacja komina – frezowanie

Renowacja komina – wkład ceramiczny

Jeżeli w kominie stwierdzona została nieszczelność bądź przy wymianie pieca wymagana jest mniejsza średnica komina (o większej klasie szczelności), bardzo popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie we wnętrzu posiadanego lub wcześniej już wyfrezowanego komina wkładu ceramicznego.

W tym celu na górze komina instaluje się windę, przy pomocy której do wnętrza komina opuszcza się rury ceramiczne. Istnieją dwie metody umieszczania części wyczystkowej oraz przyłączeniowej w renowowanym kominie. Pierwszą z nich jest rozkucie komina u podstawy oraz przez powstałą przestrzeń umieszczenie w nim ceramicznych podzespołów.

Drugim mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest opuszczenie odpowiednio przygotowanej podstawy komina wraz z resztą wkładu. Technika ta jest o wiele bardziej skomplikowana oraz wymaga dużego doświadczenia. Dalsze prace renowacyjne w obu technikach przebiegają według jednego schematu, rury ceramiczne łączone są ze sobą przy pomocy specjalnej masy uszczelniającej, a następnie opuszczane do komina.

Renowacja komina przeprowadzana z użyciem kształtek ceramicznych, należy pamiętać o odpowiednim wycentrowaniu ich w kanale kominowym. Podczas pracy przewody ceramiczne mogą wydłużać się zgodnie z zasadą rozszerzalności cieplnej, jeżeli wkład w jakimkolwiek miejscu będzie opierał się o ściankę komina bądź zostanie przymurowany istnieje prawdopodobieństwo popękania kształtek ceramicznych.

Dlatego też ważne jest, by wszelkie prace renowacyjne przeprowadzane były przez osoby do tego przeszkolone oraz posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Renowacja komina – wkład staowy

Kolejnym sposobem renowacji kominów jest umieszczenie wewnątrz istniejącego kanału wkładu stalowego. Średnicę oraz kształt wkładu dobiera się do istniejącego komina, mając na uwadze jego wysokość oraz wymagany przez zainstalowane urządzenie grzewcze ciąg. Rury stalowe, podobnie jak w przypadku wkładu ceramicznego, umieszczane są w kominie od góry.

Stalowe systemy kominowe odprowadzające produkty spalania o niskiej temperaturze powinny być wyposażone w gumowe uszczelki umieszczone w części kielichowej rury. Zapewnią one brak przedostawania się skraplającego się kondensatu między połączenia rur. Jeżeli istniejący komin posiada kształt uniemożliwiający instalację prostego wkładu stalowego, istnieje możliwość instalacji wkładu składającego się z metalowych rur giętkich.

Rozwiązanie to pozwala na renowację kominów o najdziwniejszych kształtach, należy jednak pamiętać, by wymiary oraz pole przekroju instalowanych podczas renowacji wkładów były zgodne z obowiązującymi przepisami oraz zapewniały odpowiedni ciąg.

Nasady wspomagające ciąg

Kanały wentylacyjne służą do odprowadzania powietrza z pomieszczeń, w których zostały umieszczone. Co jednak, gdy ciąg w instalacji nie jest wystarczający? Rozwiązaniem tego problemu są nasady kominowe wspomagające ciąg. Nasady w zależności od przeznaczenia występują w kilku wersjach, a najpopularniejsze z nich to nasady grawitacyjne, hybrydowe oraz mechaniczne.

Nasady grawitacyjne

Nasady grawitacyjne wspomagają ciąg, wykorzystując opływający je wiatr. Niewątpliwą zaletą nasad grawitacyjnych jest ich nieskomplikowana budowa oraz niska cena. Kolejnym typem nasady wspomagającej ciąg jest nasada hybrydowa. Łączy ona w sobie funkcję dwóch nasad: mechanicznej oraz grawitacyjnej. Gdy ciąg wytworzony w kanale wentylacyjnym jest wystarczający, nasada działa jak nasada grawitacyjna.

Z chwilą, gdy zapotrzebowanie na wymianę powietrza w pomieszczeniu zwiększa się, w nasadzie uruchamiany jest silnik elektryczny wentylatora wspomagającego ciąg.

Nasady mechaniczne

Kolejną grupą są nasady mechaniczne, które stosowane są najczęściej w budownictwie wielorodzinnym, gdzie kanały wentylacyjne z pomieszczeń o takim samym przeznaczeniu są zbiorcze.

Silnik elektryczny zainstalowany w nasadzie wyciąga powietrze znajdujące się w kanale wentylacyjnym, zapewniając tym samym odpowiedni strumień powietrza w pomieszczeniu. Użytkownik, decydując się na którąkolwiek z nasad wspomagających ciąg, musi pamiętać, by zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do pomieszczeń.

Podsumowanie

Na rynku znajduje się wiele firm oferujących różne metody renowacji kominów. Należy pamiętać, by decydując się na renowację komina, wszelkie prace przeprowadzać zgodnie ze sztuką oraz prawem budowlanym. Ważne jest, by komin po renowacji został sprawdzony przez Rejonowego Mistrza Kominiarskiego oraz uzyskał odbiór kominiarski.

Mam nadzieję, że przedstawione w niniejszym artykule sposoby renowacji kominów oraz systemów wentylacyjnych okażą się pomocne podczas konieczności dokonania odpowiedniego wyboru.

Jonasz Palacz

Jedna myśl na temat “Renowacja komina

  • 14 maja 2019 o 06:22
    Permalink

    Zgrabnie napisany artykuł dobrze jest informować ludzi o takich metodach bo niestety większość myśli że trzeba pruć cały komin od dołu do góry.(…).Pozdrawiam Przybyła

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są włączone na "zezwalaj na pliki cookie", aby umożliwić najlepszy z możliwych sposób przeglądania. Jeśli w dalszym ciągu chcesz korzystać z tej strony, bez zmiany ustawienia plików cookie lub kliknięciu przycisku "Akceptuję", a następnie użytkownik wyraża zgodę na to.

Zamknij